Hospodaření domácnosti, majetek, bydlení

Hospodaření domácnosti je jedno z ústředních témat výuky finanční gramotnosti obzvlášt na základní škole. Zaměřujeme se na něj i v naší soutěži Rozpočti si to!

Výuka na 1. stupni ZŠ by měla být v této oblasti zaměřena na osobní rozpočet, který však vychází z celkového konceptu rodinného hospodaření. V základní sadě pracovních setů k tomu najdete téma Rodinné hospodaření.

Na 2. stupni ZŠ už pak řešíme rodinný rozpočet, tedy rozpočet za celou rodinu - zde se děti tedy učí přemýšlet za více lidí, kteří žijí ve společné domácnosti. V aktuální základní sadě pracovních setů najdete téma Rodinný rozpočet. K hospodaření domácnosti patří také téma bydlení a obecně téma majetku a vlastnictví. Majetek je taktéž obsažen v základní sadě pracovních setů.

OSOBNÍ A RODINNÝ ROZPOČET

(stejnojmenné téma jsme měli v březnu 2013, kdy se konal také webinář)

 • ZŠ_OSOBNÍ A RODINNÝ ROZPOČET_KVÍZ.pdf (533,7 kB) - kvíz shrnuje a ověřuje znalosti studentů, které budou potřebovat v dalších úkolech - pracovním listě 1 a 2.
 • ZŠ_OSOBNÍ A RODINNÝ ROZPOČET_PL1.pdf (478,1 kB) - pracovní list 1: zaměřuje se na osobní rozpočet žáka ZŠ. Žák má za úkol zhodnotit své příjmy a výdaje a odpovědět na otázky, aby si ujasnil vztahy mezi nimi.
 • ZŠ_OSOBNÍ A RODINNÝ ROZPOČET_PL2.pdf (407 kB) - pracovní list 2: závěrečný pracovní list, ve kterém žáci najdou příklad fiktivní rodiny Mladých - těžší varianta s více položkami a doplňujícími otázkami k zamyšlení.

DLOUHODOBÝ FINANČNÍ PLÁN

(stejnojmenné téma jsme měli v květnu 2015, kdy se konal také webinář)

VIDEO (komentovaná prezi-prezentace):


BYDLENÍ

(téma bydlení jsme měli jako téma měsíce v lednu a říjnu 2013: Nemovitosti a bydlení, Reality a bydlení, kdy se konaly také webináře - odkaz na záznam naleznete pod uvedenými odkazy)

 • ZS_REALITY A BYDLENI_PRACOVNI LIST.pdf (475,1 kB) - pracovní list k tématu Reality a bydlení
 • ZS_Reality a bydlení_KVÍZ.pdf (298,4 kB) - kvíz na procvičení tématu Reality a bydlení
 • ZS_REALITY A BYDLENÍ_CVIČENÍ.pdf (222,4 kB) - cvičení: Smyslem cvičení je orientace dětí v nabídce realit a vyhledávání vhodné nabídky dle zadaných kritérií.
 • ZŠ_OSMISMĚRKA BYDLENÍ.pdf - osmisměrka k tématu Bydlení: Najdete všech 7 slov?
 • KŘÍŽOVKA k tématu Reality a bydlení

DOVOLENÁ A RODINNÝ ROZPOČET

(toto téma jsme měli jako prázdninové téma v roce 2014)

 • 2014_04_Plánujeme výlet_PRACOVNÍ LIST.pdf -zkuste si spolu s dětmi naplánovat netradiční výlet...

VIDEO o dovolené a její návaznosti na rodinný rozpočet:


KUPUJEME AUTOMOBIL

 • PRACOVNÍ_LIST_AUTA.pdf (276,6 kB) - pracovní list: Pomozte rodině Otýpkových s výběrem financování jejich nového bouráku
 • KŘÍŽOVKA_AUTA.pdf - křížovka k tématu Kupujeme automobil: Poznáte o jaký typ automobilu se jedná?