Monopoly - recenze

 

Náhodní kolemjdoucí hráli Monopoly (recenze vznikla v rámci bonusových úkolů soutěže ROZPOČTI SI TO!)

Bonusový úkol č. 14 nás vybízí ke hře jakékoliv hry (kromě Cashflow), která rozvíjí a tříbí finanční gramotnost. Tak co si zahrát? Zašátrali jsme v paměti a potom, co jsme doma maminkám učinili nepořádek hledáním té nejvhodnější hry, kdy jsme ze skříní a skříněk vyházeli naprosto nevhodné hry jako Kloboučku hop, Člověče nezlob se a jiné perličky, vyhrál Martin se svým nálezem. Do školy přinesl Monopoly.

            A tak jsme se nechali vtáhnout do světa nemovitostí, kde se právě ony nakupují, pronajímají a prodávají. A to hlavně proto, aby nám na našem kontě přibýval co největší finanční obnos. Vyhraje ten, kdo se stane tím nejbohatším a za nímž zůstanou jen bankrotáři.

 

Principy a pravidla hry:

            Na základě hodu kostkami se pohybujeme po čtvercovém herním plánu a můžeme nakupovat libovolný objekt, na kterém se zastavíme. Jedná se o pražské ulice, ve kterých pak můžeme vybírat od ostatních nájem.

            V nabídce jsou tři druhy nemovitostí – pozemky, nádraží a podniky veřejných služeb (energetické závody, vodárny).

            Nemovitosti - pozemky, na kterých se ocitneme, můžeme je nakupovat za cenu uvedenou na daném poli herního plánu. Jestliže si nemovitost nepřejeme koupit, pak ji musí bankéř okamžitě nabídnout ke koupi v dražbě, přičemž nabídky mohou začít na jakékoliv ceně, kterou je některý z hráčů ochoten nabídnout. Při nákupu nemovitostí je důležité dopředu plánovat získání skupin. Pokud totiž vlastníme celé skupiny pozemků (máme monopol), můžeme vybírat větší nájemné od ostatních hráčů (jen v případě, že nemovitost není zatížena hypotékou), kteří vstoupí na políčka těchto nemovitostí a hlavně, můžeme na pozemcích stavět, což s sebou přináší ještě větší zisky. Ale pozor, jakmile další hráč hodí kostkou, máme smůlu, na vymáhání nájemného je již pozdě.

            U nádraží závisí nájemné na tom, kolik nádraží vlastníme.

            V případě podniků veřejných služeb se výše nájemného pohybuje v tomto rozmezí: pokud vlastníme jeden podnik, pak je nájemné čtyřnásobkem hodu kostkou, pokud vlastníme oba podniky, vynásobíme částku číslem deset.

            Zajímavá políčka na herním plánu jsou políčka Šance nebo Pokladna. Pokud se na takové políčko dostaneme, musíme vzít horní kartu z příslušného balíčku a ihned splnit příslušné instrukce. Karty nám umožňují posunout figurku, zaplatit peníze, dostat peníze, jít do vězení, dostat se bezplatně z vězení.

            Méně zajímavé políčko je bezesporu políčko Jdi do vězení. Pokud jsme do vězení posláni znamená to konec hry pro toto kolo a nedostaneme částku, která nám přísluší za průchod políčkem Start.

            Jestliže vlastníme všechny parcely od jedné barvy, můžeme kupovat domy pro naše pozemky. Toto hlavně zvyšuje nájemné, které můžeme od svých spoluhráčů vybírat. Musíme stavět rovnoměrně, tedy nemůžeme postavit druhý dům na žádném z pozemků od jedné barvy, dokud nemáme jeden dům na každém pozemku z této skupiny. Prodej domů se také může dít rovnoměrně a to za polovinu ceny domu.

            Dokud nemáme 4 domy na každé parcele od jedné barvy, nemůžeme si koupit hotel. Jeho cena se rovná ceně 4 domů, které se vrací bance a k tomu cena uvedená na kartičce. Na jednom pozemku může stát pouze jeden hotel.

            Nezastavěné pozemky, nádraží a podniky veřejných služeb můžeme prodat kterémukoliv hráči jako soukromou transakci, za cenu na které se oba dohodneme. Nemovitosti lze kupovat v hotovosti nebo měnit za jiné nemovitosti.

            Pokud máme málo hotovosti nebo nemáme dost peněz na splacení dluhů, můžeme zatížit kteroukoli z nezastavených nemovitostí hypotékou. Ale nejdříve musíme prodat všechny budovy barevné skupiny bance a až pak můžeme zatížit jeden z pozemků hypotékou. Pro splacení hypotéky musíme zaplatit uvedenou hodnotu plus 10% a pak otočíme kartu lícem vzhůru. U nemovitostí zatížených hypotékou nemůžeme vybírat nájemné.

            Pokud dlužíme bance nebo jinému hráči více peněz než můžeme získat z vlastních aktiv, vyhlásíme bankrot a odstoupíme ze hry.

 

A co jsme si hraním odnesli?

            Naštěstí se to obešlo bez šrámů, podlitin a naštvaných obličejů. Bylo to bezvadné. Hru hrajeme všichni pravidelně, tak jsme si ji opravdu užili a po namáhavém „krysím závodu“ to byla doopravdy příjemná změna.

            Monopoly jsou nesporně zajímavou, zábavnou hrou, která učí své hráče, jak funguje trh s  nemovitostmi. Nenásilně je seznamuje s tím, jak zacházet s financemi, poznávají termíny finančního světa a to vše jen na zkoušku, včetně bankrotu :)

            Nicméně, je to hra zaměřená pouze na nemovitosti, nijak nerozebírá osobní finance hráče a na rozdíl od Cashflow zde jako hráči hrajeme proti sobě, protože cílem hry je dovést všechny ostatní hráče k bankrotu. Bohužel nejsou zkušenosti z Monopolů tak prakticky využitelné ve skutečném světe jako ty, které si člověk odnáší hraním Cashflow. V tomto směru jednoznačně vítězí hra Cashflow, ale právě pro svou náročnost, jsme se stejně nejvíce zasmáli  u všem známých Monopolů.

            Hra utíkala svižně, nebo alespoň jsme si vůbec neuvědomovali, že hrajeme dvě hodiny. Hodně jsme se u toho nasmáli, napovídali (hlavně u hádání se o ceny :)). Monopoly nejsou nijakobtížné a líbilo se nám, že jsme se „procházeli Prahou“. Takže s chutí do Monopolů.

 

Tým Náhodní kolemjdoucí

 

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode