Bankomat má narozeniny, v Praze začal první fungovat před 25 lety - www.idnes.cz

14.01.2014 15:00

Právě před čtvrt stoletím spustila Česká státní spořitelna svůj první bankomat. Ten první pracoval v takzvaném off-line režimu a sloužil jen pracovníkům spořitelny. Do konce roku 1989 už byly bankomaty tři a vybírat peníze mohli i běžní klienti.

V roce 1992 pak přibyly bankomaty Komerční banky, ty už pracovaly v on-line režimu a celkem jich bylo v republice přes dvě stě. I tak ale první stroje na peníze uměly pouze vydávat hotovost a nic jiného.

To dnes už neplatí. Nejenom, že je bankomatů podle statistik Sdružení pro bankovní karty v Česku hodně přes čtyři tisíce a nové stále přibývají, ale tyto mašiny už umí leccos jiného.

 

Bankomaty, platbomaty, vkladomaty...
"Bankomaty už dávno neslouží pouze k výběru hotovosti," uvádí mluvčí České spořitelny Klára Pačesová a vypočítává, co všechno je možné u stroje udělat: zvolit si můžete nominální hodnotu bankovek, změnit PIN kód, zjistit aktuální stav na účtu, zadat jednorázový či trvalý příkaz k úhradě, zaplatit složenku, nebo také dobít mobilní telefon, aktivovat kartu, nebo dokonce peníze do bankomatu vložit. Běžně se již objevují i bankomaty pro nevidomé. Podle funkcí, které bankomaty zvládnou, je pak banky nazývají jako vkladomaty či platbomaty.
 

Více na: https://finance.idnes.cz/bankomat-slavi-25-let-0qa-/bank.aspx?c=A140110_122506_bank_zuk

Zpět

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode