Jiří Veselý: Co je to finanční svoboda ...?

08.06.2014 14:35

Někteří ji vnímají jako těžko dosažitelný sen, jiní na ní pracují každý den a vědí, které cesty k ní vedou, i když nejsou vždy lehké. Určitě jsou mezi námi lidé, kteří tuto metu už překonali a dosáhli finanční nezávislosti a svobody. Pro někoho tento pojem může být zcela neznámý nebo ne příliš jasný, a možná jenom proto zatím nepodniknul žádné kroky, protože si takový cíl zkrátka nestanovil. Pokud společně poodkryjeme roušku nejasnosti a začneme přemýšlet o tom, jaké efekty finanční svoboda přináší, někteří se rozhodnou své finanční návyky změnit.

 

Prvním krokem je ujasnit si, co to finanční svoboda je a čeho chceme dosáhnout. Je to stav, kdy celkový pasivní příjem člověka překročí jeho celkové náklady. V tu chvíli může odejít ze zaměstnání, aniž by to ovlivnilo jeho životní standard. Jinými slovy je to stav, kdy jsme si vytvořili systém, který generuje finanční prostředky na pravidelné bázi bez ohledu na to, zda se na jejich vydělávání aktivně podílíme, či ne.

 

Teď, když už víme, co to finanční nezávislost je, přejdeme k druhému kroku - co je potřeba udělat, abychom této nezávislosti dosáhli:

 1. nejdříve je důležité zjistit své životní náklady – kolik nás stojí současný život, když spočítáme náklady na něj (jídlo, oblečení, bydlení, auto, půjčky a úroky, energie, zábava, dojíždění, apod.);
 2. částku nákladů navýšíme o určitou částku, abychom měli nějakou rezervu. Jak tvořit finanční rezervu a v jaké výši zjistíte ze záznamu našeho webináře Finanční rezerva. Tím získáme cílovou částku, ke které se potřebujeme dopracovat v rámci měsíčních příjmů generovaných prostřednictvím našich aktiv;
 3. teď je nejvyšší čas přemýšlet nad tím, jak bychom se k dané částce dostali – jaká aktiva vytvořit nebo nakoupit, popř. najít tolik pasivních příjmů, které by dokázaly naše náklady pokrýt, aniž bychom pro ně museli každý den v měsíci pracovat;
 4. v poslední části je důležité skládat jeden zdroj příjmů k dalším, dokud se nebudou rovnat nebo ještě lépe převyšovat naše současné životní náklady, s tím předpokladem, že náklady budeme udržovat ve stejné výši.

 

Často uváděnými příklady aktiv, která generují pasivní příjem, jsou:

 • pronájem nemovitostí,
 • dividendy akcií a tantiémy, výnosy z dluhopisů a investičních fondů,
 • honoráže z knih, hudby, a dalších autorských děl,
 • úroky z účtů nebo poskytnutých půjček,
 • multilevelmarketingová síť,
 • vlastnictví podniku,
 • licenční patenty.

Někomu se mohou zdát tyto cíle příliš vzdálené, nebo vlastně ani netouží po pasivních zdrojích a spoustě peněz, a vyhovuje mu příjem vytvářet aktivně. Pro někoho může finanční svoboda znamenat splacení všech půjček a úvěrů a vyrovnání strany příjmů a výdajů ve svém rozpočtu. Potom až možná začne uvažovat o zhodnocování volných prostředků.

 

Tak jako existuje mnoho podob finanční nezávislosti na škále mezi první splacenou kreditní kartou a pravidelným příjmem z pronájmu nemovitosti, je snad ještě více cest, kterými právě tu naši můžeme dosáhnout. Jednu takovou nabízí i Robert Kiyosaki ve svých knihách. Je to známá cesta přes Cashflow kvadrant, začínající u nalezení dalšího zaměstnání a omezení výdajů přes samostatné podnikání až po vybudování podniku a následné investování. Pokud je pro vás stále obtížné, něco si pod pojmem finanční svoboda představit, představte si den, kdy ráno vstáváte, protože chcete, pracujete na tom, co vás baví a naplňuje, máte více času na rodinu a přátele a jste šťastní, protože jste dosáhli vašeho vytouženého životního stylu. Pokud jste se rozhodli vydat se na cestu k finanční svobodě, přeji vám mnoho úspěchů.

Autor: Bc. Jiří Veselý

Zpět

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode