Článek o soutěži Rozpočti si to! na www.madambusiness.cz

21.07.2014 02:06

Začátkem července byl na portále časopisu Madam Business publikován tento článek o soutěži Rozpočti si to!

 
 
 

ROZPOČTI SI TO! pro 1. stupeň 2014

Česká republika, proslulá chmelem a vinicemi, známá podprůměrnou finanční gramotností. Snaha dostat se z téměř posledního místa celosvětové tabulky finanční gramotnosti vedla tvůrce portálu Finanční gramotnost do škol k vytvoření soutěže pro žáky základních škol. Právě to má vést k určité nápravě a získání jejich nových vědomostí a poznatků.

Škola hrou

Tvůrci z portálu Finanční gramotnost do škol se vrhli na vzdělávání žáků z prvních stupňů v oblasti finanční gramotnosti opravdu chvályhodným způsobem. Součástí zábavné soutěže Rozpočti si to! bylo sestavování rozpočtů a výběr různých druhů výdajů či přivýdělků. Za to účastníci dostávali tzv. chechtáky. Těmi byli odměňováni také za plnění bonusových úkolů, např. za vytvoření vlastních videí a zaslání související fotodokumentace. Někteří se pustili i do tvorby originálních a zajímavých prezentací. Ovšem těch, kteří se zapojili do kreativních disciplín, bylo spíše méně. Většina se zaměřila především na první dvě úrovně úkolů, což byly různé otázky týkající se pojmů jako americká hypotéka nebo refinancování. V mnoha případech žáci správně odpověděli i na otázky týkající se zhlédnutého webináře či souvisejících videí. Snad největší kámen úrazu ale nastal ve chvíli, kdy bylo úkolem rozhodnout, zda jsou výdaje nutné nebo ne.

Pro naše aktivní obyvatelstvo, tedy pracující občany, je samozřejmé, že nájemné, školné a bankovní poplatky jsou nutným výdajem, stejně je tomu i v případě léků, potravin a pojištění. Mnoho ze soutěžících dětí ovšem nájemné a školné za nutný výdaj nepovažují. Což skutečně není dobře a žáci by měli být s touto skutečností seznámeni. Třeba za pomoci zajímavé zpětné vazby, která by je z omylu vyvedla. Naopak jídlo v restauracích ani oslavy svátků nejsou nutným výdajem. Nebo si myslíte, že ano? Ostatně test si klidně můžete vyzkoušet sami právě na této adrese: https://www.financnigramotnostdoskol.cz/souteze/rozpocti-si-to-pro-1-stupen-zs/zadani-pro-ucastniky/bonusove-ukoly/

Ať už bylo cílem jednotlivých týmů vyhrát, ukázat se před třídou nebo se prostě jenom pobavit, cíl organizátorů byl naplněn. Protože vidět svéhlavého páťáka, který seznamuje třídu s problematikou úvěrů, hypotékami nebo osobními aktivy je opravdu neskutečný pohled, srovnatelný s pocitem výhry. A nejenom to, někteří zapojili fantazii a nové metody výuky byly na světe. Nelze nedodat, že všichni žáci se snažili a s podporou jejich učitelů se projekt stal opravdu neskutečně zajímavým a přínosným. Byla to právě již zmíněná natočená videa, která dodala soutěži pravý šmrnc.

To se potvrdilo i při vyvrcholení soutěže, tedy při finále, které proběhlo v pátek 13. června na karlínské Obchodní akademii Kollárova (www.kollarovka.cz). Žáci si domů odnesli nejenom pěkné zážitky, které je mohou doprovázet po celý život, ale také hezké věcné odměny.

Nejlepší však je, že ať už jsme děti, nebo dospělí, hry zaměřené na finanční gramotnost můžeme hrát kdykoliv. Takové Monopoly nebo Dostihy a sázky mohou nejenom zpříjemnit život, ale především poskytnou nový pohled na otázku peněz. Existují však i další, méně známé hry, jako hra Cashflow, Finanční svoboda či Desková hra Oeconomika. Co z toho si vyberete je jenom na vás a pokud, stejně jako děti, podpoříte svoji mysl zdarma přístupnými webináři, rozhodně nebudete litovat.

Také portál Finanční gramotnost do škol přispěl svou troškou do mlýna, když pro svého generálního partnera, ING pojišťovnou, vyvinul novou deskovou hru pro rozvoj finanční i ekonomické gramotnosti. Jmenuje se Uroboros – Koloběh života. Více informací najdete na adrese www.uroboros.info.

 

Autor: Vendula Kavalcová

 

 

 

 

 

 

Zpět

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode