Finanční gramotnost obyvatel ČR neustále pokulhává! - www.parlamentnilisty.cz

16.02.2014 22:57

Společnost ACEMA Credit realizovala prostřednictvím svého partnera AMOS Service průzkum kvality úvěrového trhu. Do šetření se zapojilo 24 095 respondentů z celé ČR, kteří zodpovídali celkem 13 otázek sestavených finančními experty. Z dotazování je zřejmé, že nejčastěji si lidé berou úvěr na investici do bydlení a stále nenavykli možnosti vyřizovat půjčku z pohodlí domova přes internet, ale raději navštíví vybraného poskytovatele úvěru osobně na pobočce. Jaké další zvyklosti z průzkumu vyplynuly?

 

Úvěrový trh hraje na finančním trhu České republiky zásadní roli. Skrz úvěry jsou u nás financovány téměř všechny firmy a převážná většina domácností. Je tedy primárním zájmem všech, aby byla kvalita úvěrového trhu na co nejlepší úrovni. Sledování jeho vývoje je dnes velmi aktuální zejména kvůli dopadu globální finanční krize, která měla a dosud má vliv na ekonomiku ČR. Už proto má šetření společnosti ACEMA Credit své opodstatnění. Jaké je tedy všeobecné chování potenciálních žadatelů o úvěr?

Lidé jsou ochotni půjčit si částku nepřevyšující 100 000 Kč (40% dotázaných), nejčastěji z ní financují náklady na renovaci bydlení (42% dotázaných) a většinou nejsou ochotni ručit svou nemovitostí (40% dotázaných). Pouze 4% dotázaných uvedlo, že by za poskytnutí úvěru bylo ochotno ručit svou nemovitostí. Z průzkumu také vyplynul jeden velmi nežádoucí fakt, lidé nemají základní znalosti o finančních ukazatelích, které je nutno znát alespoň pro základní orientaci ve finančním světě. Co je RPSN nevědělo plných 42% respondentů a nechalo by si v této otázce poradit odborníkem. U poskytovatelů půjček si respondenti nejvíce cení férového jednání (80%), neméně důležitá je pro ně výše poplatků (79%) a nízký úrok (78%). Prověřování registrů je důležité pro polovinu z dotazovaných. Nutno dodat, že 32% respondentů aktuálně využívá nějakou půjčku a zároveň 80% z nich neuvažuje o žádosti o půjčku novou nebo navýšení té stávající. Respondenti se rekrutovali z řad středoškoláků s maturitou (40%), s výučním litem (25%) a s vysokoškolským vzděláním (25%). Nejčastěji odpovídali lidé ve věkové struktuře 30 – 50 let (54%) tedy ekonomicky aktivní podíl obyvatelstva.

 

Více čtěte ZDE

Zpět

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode