Finanční poradna: Peníze zhodnotíte spořením a investováním - článek z Novinky.cz

17.01.2014 14:56

Jedna ze základních rad finančních odborníků zní: Vytvářejte finanční rezervy. A tak každý měsíc odkládáte bokem část výplaty pro případ nenadálé události. Volné peníze však není třeba schovávat do prasátka, při vhodně zvoleném spořicím účtu nebo investiční strategii své peníze nejen bezpečně uložíte, ale také výhodně zhodnotíte.

Aby se peníze zhodnotily podle vašich představ, je třeba si stanovit, jakou míru rizika jste ochotni podstoupit a co s uspořenými financemi zamýšlíte. Hlavní rozdíl mezi spořením a investováním tvoří míra rizika ztráty hodnoty či objemu vložených prostředků.

Pro menší pravidelné vklady si zřiďte spořicí účet

O spoření mluvíme ve chvíli, kdy si domácnost odkládá část peněz pro pozdější využití. V moderní domácnosti se již nešetří do hrníčku, peníze se ukládají na bankovní spořicí účet. Výhodný spořicí účet poznáte podle rozumného úročení a rychlé dostupnosti k uloženým penězům.

Na rozdíl od běžného nebo osobního účtu je spořicí účet úročen vyšší úrokovou sazbou. Úroky ze spořicích účtů jsou zdaněny srážkovou daní ve výši 15 procent. . Máte-li obavu z krachu banky, můžete zůstat klidní, vklady u bankovních institucí jsou  proti úpadku banky pojištěné až do výše 100 tisíc eur. Riziko ztráty úspor je tak velmi malé.

Vlivu inflace však ani sebelepší pojištění nepomůže. Inflace znehodnocuje korunu a tedy i reálnou hodnotu vámi nastřádaných peněz.

 

Termínovaný vklad pro vyšší zúročení
Pokud nepředpokládáte, že byste v blízké době potřebovali čerpat odložené peníze, a naopak uvítáte vyšší míru zúročení, uložte peníze na termínovaný vklad. Je to bankovní vklad na dobu určitou s předem stanovenou úrokovou sazbou. Ocení jej zejména klienti, kteří chtějí mít o svých penězích přehled a zároveň nechtějí vklad vystavovat zbytečnému riziku.

Finanční obnos je na předem danou dobu „uzamknut“, nelze s ním disponovat. Zřizuje se výhradně s cílem zhodnocení peněz a vyplatí se u vyšších vkladů. Můžete si vybrat mezi termínovaným vkladem v délce trvání několika měsíců i několika let (zpravidla maximálně 5 let). Úrokové výnosy z termínovaných vkladů podléhají inflaci a zdanění.

 

Investování vyžaduje znalosti
Chcete-li, aby měly vaše vklady nejvyšší možné zhodnocení, pusťte se do investování. Vyšší zhodnocení je vyváženo vyšším rizikem, nejprve si proto stanovte, co od investice očekáváte. Zda chcete na něco ušetřit, nebo prostě jen uložit peníze tak dobře, abyste si po čase vyzvedli vyšší obnos. Uložené peníze vám porostou v čase, nevyplatí se proto plánovat investice jako krátkodobou záležitost.

 

 

Více na: https://www.novinky.cz/finance/324783-financni-poradna-penize-zhodnotite-sporenim-a-investovanim.html

Zpět

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode