Ilona Jedličková: Hlídejte si údaje a platební karty

27.01.2016 11:30

Lidé dnes považují za běžné používání debetních a kreditních karet. Mimochodem často se kreditkou nazývá debetka, ale je to podstatný rozdíl ... Platit a čerpat  z debetní karty můžete, jestliže máte dostatečnou hotovost na vašem účtu, kreditní kartou čerpáte úvěr od banky, a proto ji používejte chytře, vracejte peníze tak, abyste na tom vydělali). Takže platební karty jsou nosiče informací, obsahují identifikační data, čip a ty novější – bezkontaktní - též RFID technologii /radio frequency identification/.

Je řada metod, kterými můžete přijít o svá data a peníze.

  1. Sdílejte svá data obezřetně.

Poskytujete svá data různým společnostem, máte karty sbírající body, reagujete na různé „výhodné“ akce. Pak si uvědomte, že poskytujete svá osobní data. Jste si jisti, že daná společnost je má bezpečně uložené? Jste si jisti, že jste ji drobným písmem nedovolili data „sdílet“?  Množí se nabídky ve vašem mailu a telefonáty s nabídkami?  Pak přehodnoťte svůj přístup k tomu, komu dáváte svá osobní data.

  1. Uvádíte data své platební karty na webových stránkách, e-shopech.

Pak pozor. Používejte jen známé, osvědčené stránky, jestliže chcete platit kartou po internetu. Jestliže už musíte, pak si oddělte peníze na účtu, větší část dejte na spořicí účet, na běžném ponechte provozní minimum. Hledejte jiné cesty platby.

  1. Choďte jen na zabezpečené stránky, otevírejte jen vyžádanou a bezpečnou poštu

Tedy ty, kde adresa začíná https je zabezpečená /secured/, pokud adresa začíná http, pak pravděpodobně zabezpečená není. Jestliže vstoupíte na takovou stránku nebo otevřete mail, jehož odesílatele neznáte nebo mail vypadá podezřele (tzv. pishing), váš počítač může být „infikován“, vaše operace a data v tomto počítači pak mohou být zneužity (pozor infikován může být i váš chytrý mobil). Vzpomeňte na pokusy posílat jménem bank podvržené vstupní stránky do internetového bankovnictví a v důsledku toho hrozící riziko podvodu a krádeže. Vždy důsledně kontrolujte transakční sms od banky, zda částka a účet, který jste zadali do on-line internetového bankovnictví. Mimochodem je důležitý i antivirový program na vašem chytrém telefonu, jestliže z něj realizujete bankovní transakce.

  1. Skimming, kopírování dat z platební kartu a vystopování PINu

To že ATM (bankomaty) jsou předmětem útoků a je na ně instalována tzv. čtečka, tedy zařízení, které je schopno „zkopírovat“ kartu pro její následnou výrobu a/nebo použit, to je už nějakou dobu známo. Ale útočníci se snaží, takže nově už se vyskytují kamery, které jsou umístěné „neviditelně“ a tak, aby snímaly zadávání PINu nikoliv shora, ale z boku. Takže zadáváte-li PIN, a to kdekoliv!, tak si chraňte klávesnici tak, aby z žádné strany nebylo možno PIN vysledovat.

A jestliže máte bezkontaktní kartu, ta obsahuje tzv. RFID technologii (radio frequency identification technology), díky tomu stačí kartu jen přiložit ke čtečce a je zaplaceno (do výše určitého limitu). Ano tato technologie je velmi pohodlná, ale přesto existuje riziko, že data z takové karty mohou být zneužitá, stačí, je-li poblíž čtečka, která to umí.  Bezpečnostní pracovníci se o to přou, ale riziko zde je. Co s tím? 

1. Jednak je to limit, který si stanovíte na každou jednotlivou transakci a souhrnný limit na den.

2. Kontrolovat stav účtu a při podezření okamžitě reagovat.

3. Existují speciální pouzdra nebo peněženky, které mají blokovat riziko ukradení dat z karty.

Účelem tohoto článku není strašit, ale vzbudit obezřetnost. Ano pohodlí, rychlost, jednoduchost a související nižší náklady, to přináší dnešní doba, ale je třeba hlídat rizika.  A ta patří k finanční gramotnosti současného moderního vzdělaného člověka. 

 

Autorka: Ing. Bc. IlonaJedličková

Zpět

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode