Ludmila Čmelíková a Kateřina Lichtenberková: Druhy rozpočtů kolem nás - FinExpert.cz

17.07.2014 00:42

Jak asi víte, ROZPOČET je obecně seznam veškerých plánovaných příjmů a výdajů. Víte však, kde všude se rozpočty objevují, jaká jsou jejich specifika a koho a jak ovlivňují? 

Pro začátek si pojďme definovat pojmy "příjmy" a "výdaje". Příjmem se rozumí jakákoliv přijatá peněžní částka - přijatá platba. Výdaj je naopak jakákoliv vydaná peněžní částka - odchozí platba. Když tyto 2 strany porovnáme, dostaneme bud tzv. schodek rozpočtu nebo přebytek, popř. mohou být obě strany stejné. Naším cílem (ať se jedná o jakýkoliv rozpočet) by vždy mělo být naplánovat a následně zrealizovat takové příjmy a výdaje, abychom dosáhli minimálně vyrovnanosti rozpočtu, ještě lépe přebytku, abychom mohli tvořit rezervy na budoucí období nebo zisk.

Existuje několik druhů rozpočtů: státní, veřejný, firemní, rodinný, investiční, rozpočet projektu a další obecné rozpočty např. na plánovanou akci, jako je ples, tábor, svatba, firemní akce, školní výlet a podobně. V následujícím textu se na jednotlivé druhy podíváme podrobněji a uvedeme si konkrétní příklady.

 

Více čtěte v článku na FinExpert.cz.
 

 

Autor: Ing. Ludmila Čmelíková a Ing. Kateřina Lichtenberková

Zpět

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode