Ludmila Čmelíková: Dáváte si peníze stranou?

08.06.2014 14:34

Tak zní otázka pro dnešní den, nebo spíše dobu. Já osobně si nějaké peníze stranou dávám. Ale jak jste na tom Vy? Vaše děti, přátelé a známí? Máte povědomí o tom, proč byste to měli vůbec dělat? A má smysl to všeobecně dělat?

 

Nedávno jsem četla knihu od Larry Wingeta "Za svoje děti si můžeme sami aneb Jablko nepadne daleko od stromu". Na první pohled sem kniha úplně nepatří, ale má své opodstatnění. Jsem totiž matka a chtěla bych pro své děti udělat to nejlepší, zejména co se finanční gramotnosti týče. Jedna z kapitol, kterou bychom měli své děti naučit (tím pádem i sebe), se jmenuje Peníze. Sebe i své děti bychom měli naučit finančním pojmům - jak si vydělat peníze, jak je utrácet, jak je ušetřit, jak je investovat, jak rozložit riziko a kam je uložit a jak si je užít.

 

Jedna z podkapitol, která mě zaujala, bylo i Pravidlo 10-10-10. Znamená deset procent ušetři, deset procent investuj a deset procent daruj. Úspory ve formě šetření jsou "pro strýčka Příhodu", pro náhlou nouzi. Deset procent investování má význam pro budoucí zhodnocení peněz. Deset procent darování učí určité solidárnosti, pochopení potřeb druhých, kterým se z nejrůznějších důvodů nedostává. Zbývajících 70 procent potom můžeme utratit hned, nebo si z nich ušetřit něco navíc, něco navíc investovat nebo darovat.

 

Když máme k dispozici 70 %, stane se nám, že budeme řešit otázku, zda něco chceme, zda po něčem "jen" toužíme a nebo zda to nutně potřebujeme. Nikdo nám nezakazuje si to, co chceme, ze zbývajících 70 % koupit. Je ale nutné si předem upřímně odpovědět na otázky typu: Mám zaplacené účty? Dal jsem peníze stranou "pro strýčka Příhodu"? Odložil jsem si stranou pro investice? Daroval jsem? Mám jisté zaměstnání/příjem? Pokud jsme si na všechny otázky odpověděli ano, pak si klidně můžeme pořídit to, po čem toužíme.

 

Pokud nám současné finanční prostředky nestačí, protože je daná věc/produkt/služba příliš drahá, musíme si na ní uspořit. V žádném případě bychom ale neměli sahat do uspořených peněz "pro strýčka Příhodu" To jsou skutečně peníze ušetřené pro situace, jako je rozbitá pračka, myčka, lednička, mikrovlnka, televize, počítač, auto, kolo, houpačka, trampolína,... Tyhle věci se stávají a peníze na ně potřebujeme, zejména pak ve chvíli, kdy se rozhodneme, že se nám léta nic takového nestalo, a tak je ušetřené peníze možno použít.

 

Zamysleme se tedy nad tím, jak na tom jsme, jestli máme něco stranou tzv. pro jistotu, určitě budeme klidněji spát :-)

 

Autorka: Ing. Ludmila Čmelíková

Zpět

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode