Ludmila Čmelíková: Pomůcky pro finanční výpočty

25.03.2015 20:40

Pomůcky pro finanční výpočty - kde je hledat a jak používat

 

Pomůcek pro finanční výpočty je plný internet. Stačí jen zadat správnou "slovní kombinaci" a vyjedou Vám odkazy na různé finanční kalkulátory.

Jaká hesla tedy zadávat? Rozhodně co nejpřesnější. Zajímají Vás hypotéky? úvěry? pojištění domácnosti? pojištění aut? životní pojištění? vedení účtu u banky? leasing? pračky a různé spotřebiče na splátky? samotná výplata? Čím výstižnější "kombinaci" slov použiji, tím větší šance na vyhledání správné finanční pomůcky.

Od věci není ani odborná literatura. Zajít do knihovny, studovny, knihkupectví není žádný problém. Když do knihovního počítače zadáte hledané sousloví či výraz, počítač prohledá databázi knih a najde sám odpovídající zdroje. Ty je pak možné studovat prezenčně i absenčně. A co se týká samotného vyhledávání, dnes již knihovny nabízí prohlížení i rezervaci online z domova.

Pomůcek existuje celá řada a každá se hodí na něco jiného. Můžeme použít různé tabulky, jejichž využití se hodí pro výpočty v oblasti nejrůznějších statistik, sledování vývojů a ukazatelů, pomocí tabulek si lze sestavit finanční plán. Jedná se o přehledné uspořádání čísel, z něhož lze dále generovat různé grafy pro obraznější vykreslení problematiky.

Mezi další pomůcky patří nejrůznější kalkulátory. Těch je plný internet. Jako kouzelné "slovní spojení" lze zadat výraz "finanční kalkulačky" a už je máte. Odkazy jako www.kalkulacky.idnes.cz, www.mesec.cz/kalkulacky/, www.finance.cz, www.penize.cz/kalkulacky/, www.vypocet.cz, www.financisprava.cz a mnohé další. Naleznete tam kalkulačky pro výpočet základních výpočtů, čisté mzdy, odchod do důchodu, výši důchodu, leasingové kalkulačky, kalkulačky pro výpočet daní, efektivní spoření, propočítávání půjček,.... Opravdu jen stačí vědět, co chcete spočítat.

Sofistikovanějšími nástroji pak jsou různé aplikace a vzorce. Nejznámějšími vzorci jsou vzorce pro jednoduché a složené úročení, jejich varianty pro měsíční, čtvrtletní, půlroční a roční úrokovou sazbu, umořování dluhů

ú        úrok

J        úročená částka

p        úroková sazba v %

L        počet období

                                         d        počet dní

 

      n        počet úrokových období

      J0       počáteční stav vkladu / úvěru

      Jn       stav vkladu po n obdobích

 

U     výše úvěru

i       úroková sazba

n      doba splatnosti (počet splátek)

A      anuitní splátka

k      počet již realizovaných splátek

 

Dalšími vzorci jsou vzorce pro výpočet zhodnocení a návratnosti investic, různé analýzy absolutních a rozdílových ukazatelů, jako jsou analýzy trendů, procentní rozbory, analýzy fondů finančních prostředků, analýzy rentability, ukazatele aktivity, likvidity a zadluženosti, to jsou již ale nástroje používané podniky a firmami.

Ať už vezmeme v úvahu jakoukoli pomůcku pro finanční výpočty, je třeba se s ní dobře seznámit, abychom ji použili tak, jak použitá být má a jak byla autorem zamýšlena. Další doporučení je, že ať už Vám vyjde cokoli, berte to jako orientační hodnoty. Přesnou hodnotu Vámi vybraného úvěru Vám řekne jen Váš osobní bankéř. Internetové kalkulátory ani jiné vzorce a aplikace nejsou schopné zhodnotit všechna kritéria adekvátně. Internetový kalkulátor neví, že jste 10 let u jedné banky a ona Vám za to nabídne ještě výhodnější podmínky. Kalkulátor také neví, jestli patříte mezi spolehlivé klienty a každý měsíc přitečou na Váš účet peníze, čehož si banka cení, nebo nespolehlivé klienty, u kterých není jisté, jak to bude vypadat další měsíc, zda dokonce nemáte obstavený účet, a tím pádem Vám nikdo nic nepůjčí. Stejně tak mzdové kalkulátory neumí zhodnotit veškeré faktory, které vstupují do samotného výpočtu mezd, nerozlišují pracovní poměr a dohody konané mimo pracovní poměr, nerozlišují podepsané či nepodepsané "růžové" prohlášení, atd., takže čistá mzda, kterou Vám vypočítají, nemusí odpovídat realitě.

I firmy neustále pracují s čísly a přepočítávají již vypočítané, protože okolnosti a vstupní hodnoty, ze kterých vycházely minulý měsíc, jsou již dnes jiné.

Berte tedy vše s nadhledem, na výsledky se dívejte jako na pomůcky - směrovky na rozcestníku, které Vám sice mohou ukázat správnou cestu, ale vydat se po ní musíte sami.

 

Autorka: Ing. Ludmila Čmelíková

Zpět

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode