Ludmila Čmelíková: Fakta o Robertu T. Kiyosakim

04.03.2014 22:31

Robert Toru Kiyosaki je americký  spisovatel, podnikatel a investor. Je známý zejména svým bestsellerem Bohatý táta, chudý táta. Protože jeho vášní je učit lidi, jak se stát milionářem, bývá označován jako "učitel bohatých, učitel milionářů".

Robert Toru Kiyosaki se narodil 8. dubna 1947 na Havajských ostrovech. Je japonským Američanem čtvrté generace. Narodil se do učitelské rodiny. Ačkoli byl jeho otec prominentním představitelem školství ve státě Havaj, patřili mezi chudé. Když bylo Robertovi 9, seznámil se svým celoživotním přítelem Mikem, jehož otec zasvěcoval oba chlapce do tajů podnikání a investic. Právě zde se nechal Kiyosaki inspirovat pro svůj největší knižní bestseller "Bohatý táta (Mikeův otec), chudý táta (Robertův otec)".

Po střední škole nastoupil Robert na námořní obchodní akademii v New Yorku. Poté nastoupil do společnosti Standard Oil jako prodavač, avšak toto zaměstnání mělo krátké trvání. Vstoupil do námořní pěchoty a odešel do Vietnamu jako důstojník a pilot vrtulníku. Po válce v roce 1976 Robert začal pracovat jako obchodník ve společnosti Xerox Corporation. Jeho vlastní obchodní kariéra začala až poté.

V roce 1977 založil společnost, která zavedla na trh první velcronylonovou peněženku pro surfaře. V roce 1978 opustil společnost Xerox a rozjel svůj byznys naplno. Ačkoli byla ze začátku firma úspěšná a produkt vydělal přes milion dolarů, brzy poté, v roce 1979, firma zkrachovala. Po prvotním neúspěchu si sehnal licenci na výrobu peněženek a trik s logy známých heavy metalových hudebních skupin jako Iron Maiden, Judas Priest apod. a v roce 1981 rozjel s novými obchodními partnery svůj obchod. Produkt byl opět úspěšný, ale firma nedokázala dlouhodobě konkurovat a nakonec byl Robert nucen spojit svůj podnik s konkurencí a poskytnout jí licenci. Po zkušenostech, které získal, v roce 1985 založil mezinárodní vzdělávací společnost Rich Dad Company, Inc. Společnost působí v několika zemích a prodává vzdělávací produkty a knihy na téma „jak zbohatnout“ po celém světě. V roce 1994 Robert Kiyosaki prodal svoji společnost a díky svým investicím byl schopný odejít do důchodu. Bylo mu pouhých 47 a jeho pasivní příjem třikrát větší, než jeho výdaje.

Během krátké doby již ve svém důchodu Robert napsal knihu "Bohatý táta, chudý táta" (rok vydání 2002), která se stala jednou z nejkontroverznějších knih v historii a prodalo se více než 20 milionů výtisků po celém světě. V knize nejprve srovnává dva dospělé muže, Mikeova a svého otce, jejich názory a představy jak dosáhnout úspěchu. Poté již Kiyosaki popisuje svou strastiplnou cestu za úspěchem. Ta představuje mnoho raketových vzestupů, ale také mnoho tvrdých pádů zpátky na zem. Kniha se po chladném a ne příliš úspěšném přijetí stala díky štěstí a náhodě ze dne na den absolutním hitem mezi literaturou osobního růstu, podnikaní a investic. 

Následovala kniha "Cashflow kvadrant" (2002), která je pokračováním předchozího bestselleru "Bohatý táta, chudý táta". Měla by být povinnou četbou pro každého, kdo se jednoho dne se chce stát finančně nezávislým.

V roce 2003 vyšly dvě knihy. "Škola byznysu", kde Robert ukazuje výhody síťového marketingu, přisuzuje jim totiž velkou část ze svého úspěchu. Ačkoli nepropaguje žádnou konkrétní organizaci síťového marketingu, uvědomuje si cenu příležitostí, jež tyto organizace nabízejí, a zdůrazňuje jejich hodnotu v této knize.

"Bohaté dítě, chytré dítě" vysvětluje na jednoduchých příkladech, proč by se člověk měl zajímat o finanční svět už od raného věku. Vysvětluje proč by se mělo dítě zajímat o základy finanční inteligence a o důležitost finanční vzdělanosti.

V roce 2004 následovaly knihy "Do důchodu mladý a bohatý" a "Kam se poděly mé peníze".

První kniha pojednává o tom, jak odejít do důchodu ve třiceti letech. Popisuje pocity a zkušenosti Roberta z jeho prvního neúspěšného byznysu s nylonovými peněženkami pro surfaře a o tom, jak firmu přestavěl od základů a udělal z ní výnosný byznys.

Druhá výše uvedená kniha není pro lidi, kteří hledají jednoduché odpovědi, jak říká autor, nýbrž pro ty, kteří touží získat větší kontrolu nad svými penězi a chtějí zbohatnout po vzoru Billa Gatese nebo Donalda Trumpa. Naučíte se dosahovat extrémně vysokých zisků z investic, seznámíte se s akcelerátory peněz, nebudete už pracovat pro peníze, ale necháte peníze, aby pracovaly pro vás.

Rok 2005 přinesl následující knihy. "Bohatý táta, chudý táta pro mladé", což je kniha určená ideálně pro dospívající ve věku 10 - 18 let, ve které se dozvědí, jak mluvit jazykem peněz, jak přimět peníze, aby pracovaly pro ně a za ně, stejně jako rady pro dosažení úspěchu, zejména té, že se mají pracovat kvůli poznávání, a ne kvůli výdělku.

"Co máte vědět, než začnete podnikat" je název knihy, ve které Robert hovoří o svých úspěších i neúspěších a o tom, co se naučil ze svých chyb. Poradí vám v situaci, chcete-li dát výpověď ze zaměstnání, ale nejdříve vám položí pár otázek. Máte nějaký nápad za milion dolarů? Máte strach z neúspěchu? Už vás omrzelo pracovat na druhé? Otravuje vás přijímat rozkazy šéfa? Unavuje vás pořád jen pracovat a nic z toho nemít? Jste připraveni začít svůj vlastní byznys? …

V roce 2006 se Robert spojil s Donaldem Trumpem a spolu napsali knihu "Proč chceme, abyste byli bohatí. Dva muži - jedno poselství". Kniha vyšla v roce 2007. Dva největší finanční magnáti dnešního světa, spojili síly v jedné knize a společně vysvětlují, proč byste měli být bohatí a jak toho dosáhnout.

Rok 2007 přinesl "Proroctví", kde Robert předpověděl finanční krizi spolu s uvedením důvodů, proč ke krizi musí dojít, a dopadům z krize.

"Zvyšte své finanční IQ" v roce 2008 se zaměřuje na všeobecné finanční vzdělání a motivaci v osobním rozvoji.

Bohatý bratr, bohatá sestra z roku 2009 popisuje rozdílné cesty k bohatství. Porovnává materiální bohatství Roberta a duchovní bohatství jeho sestry Emy.

Proč bohatí dále bohatnou i během krize? Ve své knize "Nefér výhoda" z roku 2011 sděluje Robert Kiyosaki svou zatím největší výzvu - odhalte důvody, proč někteří lidé bohatnou, ačkoliv zbytek světa chudne. Znovu rozvíjí myšlenku "Síly finanční gramotnosti", což je podle Roberta hlavní rozdíl mezi bohatými a chudými. Vyzývá své čtenáře, aby přestali slepě následovat dav a začali se opravdu věnovat rozvoji své finanční inteligence a to jakýmkoliv způsobem mohou.

"Byznys pro 21. století" vyšel taktéž v roce 2011. Kniha je určena všem těm milionům lidí, kteří se ocitli na nějaké životní křižovatce – dopadla na ně světová ekonomická krize a nevědí, co mají dělat, jak do budoucna řešit svou finanční situaci. Chce je přesvědčit, že tato doba – bez ohledu na to, jak bezútěšně vypadá – je nejlepší dobou k tomu, aby vzali pevně do rukou otěže své budoucnosti.

V roce 2012 byl vydán "Dotek Midase", který odpovídá na otázky, jak je možné, že někteří podnikatelé jsou úspěšní, zatímco jiní otáčejí v ruce každou korunu? Co odlišuje podnikatele, který se věnuje rozvoji svého byznysu od jiného, který jen pouze vytváří více práce sám sobě? Jak to globálně úspěšní podnikatelé dělají, že jsou tak úspěšní, že se až zdá, že pokaždé trefí jackpot? Tato kniha dává jasnou odpověď: znají tajemství zlatého dotyku krále Midase.

 

Robertův byznys jsou dále nemovitosti a rozvoj menších společností, přesto jeho opravdovou vášní je vyučování. Jeho životním krédem je: “Nepracujte pro peníze, nechte peníze, ať pracují pro vás“.

 

Zpět

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode