Jak číst ve finančních nabídkách

27.06.2013 23:22

Každý se již určitě s nějakou finanční nabídkou setkal, občas na nás čekají i tam, kde bychom je nečekali. Nejčastěji nabízené finanční produkty jsou (bez nároku na pořadí) účty, spořící účty, úvěry, hypotéky a nejrůznější pojištění.

 

Dejme tomu, že máte v ruce reklamní leták na nějaký finanční produkt, který Vám někdo poslal poštou, mailem, hodil do poštovní schránky nebo Vám ho dal na ulici. Zvažte si sami, zda nabízený finanční produkt je pro Vás něčím užitečný a zda ho opravdu chcete či potřebujete. A klidně si o tom den nebo několik dní popřemýšlejte a třeba se i s někým poraďte. Vy jste ten/ta kdo rozhoduje, zda si jej pořídíte, ne ten kdo Vám ho nabízí.

 

Žádnou chybu také neuděláte, když se podíváte i po konkurenčních nabídkách, bude Vás to sice stát nějaký čas, ale výsledek může stát za to. Existují také internetové stránky, kde se porovnávají nabídky různých společností nabízejících finanční produkty.

Pokud se rozhodnete se o nějakou finanční nabídku zajímat, sežeňte si o ní další informace. V této situaci je vhodné použít pravidlo, že o čím větší částku peněz se jedná, tím větší pozornost je potřeba nabídce věnovat. Když si půjdete koupit housku, asi o tom nebudete dlouze uvažovat a prostě si ji někde cestou koupíte, u větších částek už je nutné uvažovat i o zdánlivě malých detailech.

Je zřejmé, že reklamní nabídka nebude obsahovat všechny potřebné informace.  V každém případě si vyžádejte návrh smlouvy a ten si dobře prostudujte včetně příloh. Často se např. smluvní (úvěrové, pojistné) podmínky uvádějí jako příloha smlouvy.

 

Smlouvu nemusíte nepodepisovat hned, nechte si čas na seznámení se s podmínkami a promyslete si vztahy mezi jednotlivými ujednáními a co mohou znamenat pro Vás. Pokud prodejce finančního produktu na Vás tlačí k okamžitému podpisu na místě, zpozorněte a zamyslete se nad tím, jaký může mít důvod k tomu, abyste neměli dost času se smlouvou seznámit.

 

Ve smlouvě musí být vymezeny smluvní strany, tedy Vy a společnost, která Vám produkt poskytuje, dále popis a vymezení finančního produktu – co dostanete a co za to zaplatíte. Pokud se bude jednat o bankovní produkt, budou zde vymezeny mj. úroky a poplatky, pokud se bude jednat o pojistný produkt, bude zde uvedeno, co se pojišťuje, proti jakým rizikům a za jaké pojistné.

Přečtěte si také definice pojmů, i když si myslíte, že je znáte, např. v pojistné terminologii jsou povodeň a záplava dva různé pojmy a pojištění majetku proti povodni tak kryje jiná rizika než pojištění proti záplavě a škody vzniklé jiným výkladem pojmů tak mohou být značné. Nebo např. den zaplacení se často definuje jako den připsání peněžní částky na účet příjemce a ne jako den odepsání z účtu odesilatele a za každý den zpoždění platby může být účtováno penále.

A nezapomeňte si také přečíst sankční ujednání, tedy jak se smluvní strany vzájemně dohodly, že se odškodní v případě, že jedna nebo druhá strana smlouvu nedodrží. Sankce by měly být pro obě strany vyvážené (což je v některých případech dost teoretická situace). Některé případy porušení smlouvy mohou být zvláštní, např. jedna banka měla ve svých Úvěrových podmínkách také to, že když klient zemře nebo je prohlášen za mrtvého, dopustí se tím nedodržení smlouvy, a podle dalšího ustanovení mu banka v tom případě může jako sankci účtovat sankční úroky.

 

Až ve smlouvě úplně zjistíte, co vlastně a za jakých podmínek se Vám nabízí. Jeden příklad – obdržel jsem z banky telefonickou nabídku na investici do komodit, přesněji do průmyslových kovů, požádal jsem tedy o smlouvu a smluvní podmínky k této nabídce a při bližším seznámení jsem zjistil, že se nejedná o investici do komodit, ale o životní pojištění. Obrňte se proto trpělivostí a čtěte vše až do konce.

 

Pokud se Vám bude zdát, že některé finanční produkty jsou složité, pak vězte, že opravdu složité jsou, ale jedná se o Vaše peníze nebo o Vaše budoucí závazky, které budete třeba i několik let splácet. Věnovat čas důkladnému seznámení se s podmínkami smlouvy je opravdu nezbytné.

 

Autor: Ing. Jan Pokorný 

Zpět

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode