Jiří Rajl: Finance v každodenním životě aneb Jak s nimi správně naložit a proč vědět, kolik mám

10.05.2013 17:24

O finanční gramotnosti a její důležitosti slyšeli snad všichni. Jsme moderní, zodpovědná společnost, v níž se standardně již děti na základní škole učí počítat rizika vyplývající z půjčování peněz.

 

Svět čísel

Spočítat úrokovou míru umí v určité době snad každý. Poté se postupně naučíme vnímat roční procentní sazbu nákladů (RPSN), a tím nám obvykle končí učednická léta. Občas si přečteme v časopise, na internetu či vidíme v televizi nějaký příběh, kdy lidé neodhadli své finanční „síly“, ale máme pocit, že nám by se to přece nestalo.

A potom přichází chvíle, kdy si bereme první půjčku, druhou půjčku, třetí půjčku… Ti, kteří správně odhadnou své síly a finanční potenciál, své závazky splatí. Někteří nakonec bohužel hledají radu v poradnách při finanční tísni. Kde ale získat potřebné informace, když si teprve půjčujeme?

 

Úvěrová zpráva aneb Vědět, kolik mám

Účinným nástrojem, který nám hodně pomůže, je úvěrová zpráva. Tento dokument můžeme získat v Bankovním a Nebankovním registru klientských informací, a to při osobní návštěvě Klientského centra v Praze či poštou. Z každého registru dostaneme úvěrovou zprávu samostatně. Zpráva přináší celkové informace o tom, kolik půjček máme, v jaké výši, co jsme již splatili, případně jestli jsme s nějakým svým dluhem tzv. po splatnosti, tedy jestli jsme zaplatili pozdě či nezaplatili vůbec ve srovnání s podmínkami, ke kterým jsme se zavázali ve smlouvě. Nově bude možné získat svou úvěrovou zprávu i on-line.

Stejné údaje mají k dispozici i banky a stavební spořitelny, které jsou členy bankovního registru, a zodpovědné leasingové a splátkové společnosti, jež pracují s daty finančních nebankovních společností, a to právě prostřednictvím Bankovního registru klientských informací (www.cbcb.cz) nebo Nebankovního registru klientských informací (www.cncb.cz).

 

Proč je dobré vidět vše naráz?

Leckdy si půjčujeme menší částky, ale neuvědomíme si, kolik jsme si již celkem vzali úvěrů. V úvěrové zprávě z Bankovního a Nebankovního registru klientských informací tedy uvidíme všechny své závazky pohromadě. Přijde nám to hodně, nebo málo? Podle tohoto údaje se to těžko soudí. Musíme se podívat na své příjmy, ostatní pravidelné výdaje, ale i nepravidelné výdaje, jako je třeba dovolená, škola v přírodě, jazykové kurzy a další. A také se nezapomenout zamyslet nad tím, jak stabilní je naše pozice v práci, v jaké výši máme finanční rezervy, co se stane, když budeme delší dobu nemocní.

Teprve potom si můžeme odpovědět, kolik peněz máme, kolik máme půjčeno a kolik si můžeme půjčit.

 

Pečlivý výběr partnera na půjčku

Je velice důležité zvážit, od koho si půjčujeme. Výběr takového partnera musí být opravdu zodpovědný. Vybírejme si toho, kdo má dobré postavení na trhu, a také toho, jemuž není lhostejné, komu půjčuje. Vybírejme finanční instituci, která se zajímá o to, kolik a kde jsme si již půjčili, jak splácíme. Ideální je taková společnost, která si prověří naši bonitu, tedy naši schopnost splatit budoucí finanční závazky. A pokud nám taková společnost řekne, že nám v tuto chvíli raději nepůjčí, protože by mohla ohrozit naši budoucí finanční stabilitu, uvěřme jí a nechoďme nikam jinam. Jinde by nám sice půjčili, ale až bychom se dostali do finančních potíží, bude jim to jedno a eventuálně mohou své peníze vymáhat i nestandardními způsoby.

Podívat se na svou úvěrovou zprávu, správně vyhodnotit, kolik mám, a podle toho se rozhodnout, je významný krok finanční gramotnosti v praxi.

 

Jiří Rajl

výkonný ředitel

CNCB – Czech Non-Banking Credit Bureau, z. s. p. o.

www.cncb.cz

 

Další články:

Miroslav Princ: S půjčkou prý uspoříte na dovolenou

Miroslav Škvára: Ukončete nástup, dveře se zavírají! Příští zastávka: Reforma penzí

RECENZE - ROBERT KIYOSAKI: Zvyšte si své finanční IQ

 

Zpět

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode