Konec papírových peněz – sci-fi nebo blízká budoucnost? - článek Kateřiny Lichtenberkové - FinExpert.cz

21.03.2014 18:47

Představa světa bez fyzických peněz je totiž velmi zajímavá, ale skýtá v sobě i spoustu rizik.

Nedávno jsem na konferenci na VŠE vyslechla zajímavý příspěvek, týkal se digitálních peněz a možného sklonku peněz papírových. Přimělo mě to přemýšlet o tom, co vše s tím souvisí a jaké může mít přechod k „digitalizaci“ pozitivní i negativní dopady. Představa světa bez fyzických peněz je totiž velmi zajímavá, ale skýtá v sobě i spoustu rizik.

Možná si říkáte: Je to vůbec možné existovat bez papírových peněz? Věřím, že pro některé lidi je to naprosto nepředstavitelné – např. starší generace je zvyklá platit hotovými penězi a někteří z těchto lidí mají nedůvěru v použití jiných typů plateb. Znám osoby, které zásadně nikomu nedávají své údaje, natožpak údaje o své platební kartě – raději budou hledat bankomat X kilometrů daleko, než zaplatit v obchodě kartou.

Bez ohledu na preference některých jednotlivců a zvyky starší generace, doba je stále více online. Vždyť většina lidí v produktivním věku již standardně platí elektronicky – ať už přes elektronické bankovnictví, nebo platební kartou v obchodě apod. Některé zdroje uvádějí, že se elektronicky již dnes uskutečňuje 90 % všech plateb.

 

Co nás k tomu vede používat bezhotovostní platby?

Řekla bych, že hlavním důvodem je zjednodušení celého procesu. Kupříkladu je pro mě mnohem jednodušší mít na své pravidelné měsíční platby zřízen trvalý příkaz, než na ně každý měsíc myslet. Na nepravidelné platby mám ve svém internetovém bankovnictví vytvořeny šablony, kde jsou zaneseny všechny potřebné údaje o protistraně, takže je nemusím při každé platbě hledat. U pokladny místo pracného počítání „papírků“ a mincí vytáhnu jen jednu kartu a za pár sekund si odnáším zaplacený nákup. A to nemluvím o rychle rostoucím trendu plateb přes mobilní telefony – až se tento způsob plateb více rozšíří, nebudeme muset s sebou na nákupy nosit už ani peněženku.

Také pro naše domácí účetnictví jsou bezhotovostní platby výhodné – vše přehledně vidím a mnohem jednodušeji si mohu spočítat, jaké mám výdaje. A tak bych mohla pokračovat …

Vize světa bez papírových peněz je ale mnohem širší. Blíží se tak trochu představě, jakou měli tvůrci některých sci-fi filmů, kdy již neexistují peníze, ale např. kredity apod. V podstatě to můžeme nazývat jakkoliv, já ovšem zůstanu u pojmu elektronické peníze. Zkuste si to představit se mnou:

Místo peněz mám v kapse pouze kartu, resp. pouze chytrý mobilní telefon. Každý obchod, do kterého přijdu (vč. stánků s rychlým občerstvením, vietnamských večerek a vesnických koloniálů a hospod) má povinně svůj platební terminál. Přijdu do obchodu či provozovny, nakoupím či užiji služby a u terminálu jednoduše zaplatím kartou/mobilem. Platba se automaticky zaúčtuje jak mně, tak obchodníkovi. 

 

Celý článek najdete na FinExpert.cz.

 

Autorka článku: Ing. Kateřina Lichtenberková

Zpět

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode