Ludmila Čmelíková: Systém odměňování finančních poradců

25.02.2015 13:35

Měla jsem osobní zkušenost cca se třemi organizacemi nezávislých finančních poradců. Na základě životopisu jsem byla pozvána na osobní přijímací pohovor. Tehdy jsem ani nevěděla, že se o pohovor na pozici finančního poradce či konzultanta jedná. Vždy byl inzerát skryt pod pozici "Back Office", Administrativní asistentka, Assistant, Podpora oddělení a další jiné výrazy.

Když jsem vítězoslavně dorazila na pohovor, hned po prvních slovech managera, který se mnou vedl pohovor, mi to tak zvaně docvaklo. Hledal si dalšího člověka, spíše několik osob, aby si doplnil, rozšířil svůj tým a mohl tak ještě více vydělávat. On mi to tak samozřejmě neřekl, ale v okamžiku, kdy se mi jal vysvětlovat hierarchické uspořádání "společnosti" a současně systém odměňování - tzv. pyramidový systém, bylo mi to jasné.

Co je to pyramidový systém odměňování? Je vázaný v podstatě na pozici, kterou ve firmě vykonáváte. Řekněme, že budu používat tři pozice: Asistent, Konzultant, Manažer.

Současně v systému existuje bodová stupnice za uzavřený obchod - prodej produktu. Jakéhokoli finančního produktu, životního pojištění, penzijního připojištění, úrazového pojištění, hypotéky, spoření a celou další škálu, kterou má společnost s jinou společností, která produkty sama poskytuje, uzavřenou. Pro konkrétní dokreslení - jsem zástupce Broker Consulting a znám produkty - prodávám produkty společností např. České pojišťovny, Komerční banky, pojišťovny Allianz, Wüstenrot atd.

A teď to spojím.

Pozice                         Stejný produkt - body               Rozdíl mezi pozicemi

Manažer                       240                                          0

Konzultant                    160                                          80 vůči manažerovi

Asistent                       80                                            80 vůči konzultantovi, 160 vůči manažerovi

Pokud budu pracovat na pozici manažera, získám na prodeji stejného produktu více bodů, než konzultant nebo asistent. Současně, pokud se mému asistentovi podaří prodat tento produkt, on z něj získá 80 bodů a já na něm jako manažer vydělám 160 bodů - tedy pokud pracuje přímo pode mnou a nespadá pod nějakého konzultanta. Je to poměrně jednoduchá matematika, líbivá, protože aniž by pak manažer "hnul brvou", vydělávají mu osoby pod ním.

A tak se každý začínající asistent snaží co nejdříve dostat do pozice konzultanta, aby si pod sebe najal asistenty, což mu přinese nejen větší body na jednotlivých produktech, ale umožní mu to získávat body i prostřednictvím nově najatých asistentů.

Finanční poradenství a tento způsob odměňování není nic pro moji osobu. Už tím spíš, že se jedná o obchodní jednání jako takové. Než s někým uzavřete obchod, musíte se s člověkem dvakrát třikrát sejít, získat si jeho důvěru, aby se Vám otevřel a svěřil Vám do rukou své finance, pak strávíte čas nad zpracováním optimálního finančního plánu pro danou osobu, pak ho přesvědčíte o tom, že jste to vymysleli jak nejlépe jste uměli a teprve potom něco podepíšete a Vám se připíší body.

Mně osobně by nevadilo někoho přesvědčovat a trávit nad tím i více času, než je pro tyto finanční společnosti přípustné - myslí si, že je to na jednu dvě schůzky, což já kategoricky odmítám, protože sama vím, jak jsem k těmto společnostem skeptická. Ale ten tlak na někoho. Někoho aktivně oslovit a začít se mu "hrabat" ve finančním životě, který je dost často, respektive neodmyslitelně spojen s životem osobním, to je to, na co nemám žaludek. A ani sebelákavější systém odměňování mě nepřesvědčí o tom, že je to správná věc.

Ale nezávislých finančních poradců a společností je dost, což svědčí o tom, že se najdou lidé, kteří jsou otevřenější a nebojí se takovýchto možností, ba je dokonce sami vyhledávají.

Přeji všem finančním poradcům hodně obchodních úspěchů :-)

Autorka: Ing. Ludmila Čmelíková

Zpět

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode