Lukáš Sutnar: Jak investovat ve správný čas na správném místě

31.01.2015 22:25

"Čas má plné kapsy překvapení", říkával pan Werich. Je tedy možné investovat s určitou dávkou jistoty, že nešlápneme vedle a nebudeme vývojem na trzích zaskočeni? Abychom se při investování vyhnuli nemilým překvapením, měli bychom si nejprve odpovědět na dvě v podstatě jednoduché otázky

První otázka zní: Jaký je časový horizont investice?

Nejsme jasnovidci, a proto nemůžeme spolehlivě předvídat, jak se hodnota naší investice bude vyvíjet. Můžeme si však ujasnit, kde jsme, kam jdeme a kdy tam budeme. Jestliže nám zbývá pár let do důchodu, pořizujeme vlastní bydlení, nebo šetříme na auto, budou naše požadavky na výnos nižší a tolerance ke špatnému načasování investice malá. Pokud je naším cílem například dlouhodobé budování podnikání, zajištění vzdělání pro děti, či dědictví našich potomků, můžeme v zájmu vyššího výnosu podstoupit určité krátkodobé riziko. Klíčovým faktorem dlouhodobého investování v horizontu 10 let a více je pravidelnost a dosažení průměrného výnosu, který jsme si předem vytýčili. Jestliže dosáhneme efektivního reinvestování výnosů, máme díky složenému úročení a času hotový recept na bohatství. J

Pokud je náš horizont velmi krátkodobý, nebo nevíme, kdy budeme peníze potřebovat, preferujeme běžné a spořicí účty. Zkušenější střadatelé využijí např. podílové fondy peněžního trhu. Podílové listy nám přinesou relativně menší, ale jistější výnos. Jsou likvidní, tzn. snadno přeměnitelné na hotovost. Pokud si předem neujasníme časový horizont našich potřeb a závazků, vstupujeme mnohdy nevědomě na tenký led spekulace a hry s našimi těžce vydělanými penězi. Zde nám může efektivně pomoci s osobní finanční analýzou důvěryhodný profesionál.

Otázka číslo dvě: Do čeho investuji?

Nedávej všechna vajíčka do jednoho košíku, říkávala babička. Toto generacemi prověřené pravidlo má v ekonomii odborný název. Až se před Vámi bude nějaký finanční nebo bankovní poradce zaklínat pojmem diverzifikace, zůstaňte v klidu. J Primární otázkou opět bude: Odkud k našemu ideálně diverzifikovanému portfoliu vycházíme a kdy ho chceme realizovat? Dokud si toto neujasníme, nemůže nám ani ten nejlepší finanční poradce pomoci. Nejlepší zákazník je takový, který chce mít vše snadno a hned. Toto ovšem nefunguje ve světě peněz a investic. Při diverzifikaci, čili kombinování různých druhů investic, je třeba vědět přesně, do čeho peníze vkládáme. Je tedy dobré si předem ujasnit, jaké významné charakteristiky mají naše cenné papíry, nebo reálné investice.

 

Můžeme shrnout, že krátkodobě spoříme a preferujeme jistotu „úroku“ a hotovost.  Jestliže je investiční horizont velmi dlouhodobý, budeme více méně ochotni podstoupit určité riziko. Nepředvídatelnost vývoje kapitálových trhů na druhou stranu obnáší potenciál vyššího výnosu. Často děláme chybu, když v zájmu „jistoty“ spoříme na dlouhodobé cíle. Přijímáme prakticky jistotu reálné ztráty, která díky inflaci majitele hotovosti a vkladů na viděnou v dlouhodobém horizontu neodvratně čeká.

Je možné sestavit vyvážené portfolio, které bude dlouhodobě ziskové v každém případě. Vědomá diverzifikace společně s faktorem času předurčuje úspěšného investora. Paradoxně ať už jsou jednotlivé investice ziskové, či ztrátové.

O stěžejních charakteristikách, vhodném časovém horizontu a vzájemném vztahu jednotlivých druhů investic si povíme blíže v příštím článku.

Zpět

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode