Měli jsme stánek na Jarmarku finančního vzdělávání

13.03.2015 09:20

Jarmark finančního vzdělávání v souvislostech

Dějištěm tohoto vzdělávacího odpoledne se stalo útulné podkroví Gymnázia v Josefínské ulici, dne 12. března 2015. Tématem finanční gramotnosti se zabývá mnoho firem a neziskových organizací, které mají každá své pole působnosti. Některé se zabývají školícím aktivitám, jiné se snaží rozvíjet z mladých žáků podnikatele, další učí žáky formou hry, co dělat s penězi navíc nebo jak na investice. Tento Jarmark byl tedy o reprezentaci a setkávání těchto entit, o předávání si vědomostí a nápadů. Sešlo se zde tedy mnoho zajímavých lidí, kteří mají co dočinění s finanční gramotností, nebo se o ni zajímají. U této příležitosti nemohla chybět ani naše představitelka neziskové organizace yourchance, projektová manažerka portálu Finanční gramotnosti do škol Ing. Kateřina Lichtenberková.

Nápad uskutečnit tuto událost vzešel z pracovny České bankovní asociace, za níž organizovala celou akci Helena Brychová. Ta také uvedla začátek Jarmarku a kromě hostí, kteří zde prezentovali deskové hry, moderovala i celý průběh události. Z deskových her zde byla představena například Finanční svoboda, Investování hrou, Peníze navíc a mnoho dalších.  Každý z návštěvníku si mohl hru zahrát a zeptat se na detaily.

Co ale bylo opravdu zajímavé, byl náš koutek, kde jsme se mohli prezentovat. Představovali jsme kurzy Dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, které máme akreditované MŠMT. Prezentovali jsme také webináře, které provádíme ve středu zpravidla v půli daného měsíce na zajímavá témata. Moderátorkou je naše manažerka projektu Ing. Kateřina Lichtenberková a exkluzivním hostem je odborník na dané téma. V průběhu celého webináře běží všem účastníkům moderovaná prezentace a je možné být přímo účastníkem tohoto webináře z pohodlí domova po registraci a přihlášení na příslušných stránkách, které vždy uvádíme na našem webu. Účastník může pokládat dotazy k dané problematice v průběhu vysílání. 

Největší zájem však návštěvníci projevili o naší soutěž pro žáky prvních a druhých stupňů základních škol – soutěž Rozpočti si to! Právě se chystáme odstartovat tuto soutěž pro 1. stupně dne 1. května 2015, tak je přihlašování týmů aktuálním tématem.

Do soutěže se přihlašují týmy o 2-5 členech a společně sestavují osobní nebo rodinný rozpočet dle scénářů, které si samy vybraly dle nabídky. V průběhu soutěže do toho vstupují nové a nové životní události, které mají podstatný vliv na vývoj rozpočtu a cílem je se naučit s rozpočtem pracovat a vytvořit jej tak, aby rodina nebo osoba nezbankrotovala. Kromě rozpočtu mají děti ještě možnost plnit bonusové úkoly jako zodpovídání otázek k finanční gramotnosti, čtení knih a psaní recenzí, zkoušení mobilních a počítačových aplikací na správu rozpočtu, tvorbu prezentací, fotodokumentace nebo videa, psaní deníku o průběhu soutěže a dalších úkolů, pomocí kterých se děti vzdělávaly. Za všechny tyto úkoly dostávají tzv. "chechtáky" a za největší počet chechtáků se umístí v tabulce finalistů. Minulý ročník se zúčastnilo 200 týmů ze všech různých krajů ČR a do finále postoupilo 17 nejlepších. Všichni finalisté obdrží menší ceny, první 3 finalisté získají atraktivní ceny (elektronika, hry, knihy). Soutěž běží zhruba 3 měsíce. 

U našeho stánku se zastavilo mnoho návštěvníků a pedagogů. „Dnešní Jarmark se vydařil“ uzavřela Kateřina Lichtenberková s nadšením. Měli jsme příležitost se setkat s těmi, kteří naše produkty využívají. Naším cílem je lepší začleňování finanční gramotnosti do výuky především na základních školách. „Je to totiž velký problém. U středních škol tento problém není tak markantní, protože studenti mají možnost se setkat s finanční gramotností v rámci ekonomiky. Bohužel základní školy mají málo prostoru, kam výuku začlenit a úplně nejhorší je, když ji začlení formou semináře, který trvá 1,5 hodiny na téma, které připravíme. Děti nemají takový přehled o dané problematice, a i kdyby měly zájem se tímto tématem zabývat, není jim umožněno to v hodině probrat detailněji. Proto tyto účely je výborná naše soutěž Rozpočti si to! Žáci se vzdělají do hloubky, naučí se pracovat s počítačem, přečtou si vzdělávací knihy, upevní vztahy v týmu a soutěž má vliv na zvýšení jejich sebevědomí. Současně aktivitou v naší soutěži třída splní rámec vzdělávání podle MŠMT“ Říká Kateřina Lichtenberková.

Celý Jarmark měl příjemně uvolněnou atmosféru a bylo to tak zdařilé setkání, že Česká bankovní asociace přemýšlí o uspořádání této skvělé události ještě jednou během podzimu v dalších dvou městech. Předběžně uvažuje o Ostravě a Českých Budějovicích, ale toto není potvrzené. Ani na těchto událostech Finanční gramotnost do škol samozřejmě nebude chybět!

 

Koordinátorka pro marketing, Ing. Kristýna Mandíková

 

ZVEME VÁS: 

                                        

Česká bankovní asociace a Finanční gramotnost do škol 

si Vás dovoluje pozvat na

Jarmark finančního vzdělávání,

který se uskuteční

ve čtvrtek 12. března od 14.00 do 18.00 hod.

v podkrovních prostorách Malostranského gymnázia,

Josefská 7, Praha 1.

 

Cílem Jarmarku je umožnit pedagogům seznámit se s aktuální nabídkou v oblasti finančního vzdělávání, a to včetně možnosti vyzkoušet některé výukové pomůcky. Proto zde budou poskytovatelé služeb a pomůcek zaměřených na výuku finanční gramotnosti a dále organizátoři a lektoři seminářů a školení pro učitele. Také zde budou autoři výukových hodin a přezentací pro žáky základních škol a autoři metodických a výukových listů, knih a her, kteří se zde budou prezentovat. Pedagogové mohou této příležitosti využít k získání lepšího přehledu, konzultaci konkrétních odborných otázek, anebo jen rozšíření svých osobních zkušeností.

VSTUP JE VOLNY

                           

Zpět

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode