Miroslav Princ: Z dluhové pasti především podporou práce a příležitostí peníze vydělat

02.11.2012 22:00

Že Češi nerozumí úvěrům, prokazuje jeden průzkum za druhým. Například podle průzkumu agentury GfK (červen 2012) se téměř 9 z 10 Čechů nevyzná v úvěrových smlouvách, které podepisují. Zároveň jen pro 1 z 10 jsou srozumitelné a transparentní smluvní podmínky zásadní. Pro 6 z 10 lidí je nejdůležitějším parametrem úvěru jeho úrok.

Skutečnou cenu půjčených peněz podchycuje takzvaná Roční procentní sazba nákladů (RPSN), která ve svém výpočtu zahrnuje všechny poplatky s půjčkou spojené, např. za vyřízení půjčky nebo za vedení účtu. Poskytovatelé úvěrů ale spotřebitelům peníze zdražují i dalšími způsoby, např. vysokým penále za pozdní splátku.

Obvykle se v podobných případech píše a hovoří o ochraně spotřebitele (ČOI), regulátorovi trhu (ČNB) a finanční (ne)gramotnosti. Mám ale neblahé tušení, že zatímco se někdo "touto problematikou bude pečlivě zabývat" stovky ne-li tisíce lidí se chytnou do dluhové pasti. Ne proto, že by nebyli dostatečně finančně vzdělaní (to stejně nikdy nebudou), ale proto, že nemají zbytí.

Nic proti finančnímu vzdělávání. Je součástí i mé profese a za současného stavu finanční (ne)gramotnosti našeho národa by ho mělo být ještě více. Jsem ale toho názoru, že lidé, kteří jsou nuceni si brát dvou tří denní půjčky do deseti tisíc, by měli především dostat vzdělání o tom, jak si peníze vydělat.

A také by měli dostat příležitost si je vydělat. Měli by žít v legislativním prostředí, kdy by jim zaměstnavatelé vypláceli mzdu včas a v plné výši, kde by se z nezaplacených desetikorun na jízdenku nestávali desetitisíce penále a kde by nebylo ziskovější po nich nabubřelé částky vymáhat, než s nimi na splacení spolupracovat.

Autor: Miroslav Princ

 

 

Zpět

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode