Miroslav Škvára: Nový občanský zákoník z pohledu financí a pojištění

10.02.2014 13:15

Nový občanský zákoník (NOZ) má přes tři tisíce paragrafů, platit začal 1.1.2014 a neznalost zákona neomlouvá. To jsou fakta. Podívejme se blíže na některé paragrafy, které se konkrétně týkají oblasti financí a pojištění.
 

Co všechno v novém občanském zákoníku najdeme?

Občanský zákoník je tematicky rozdělen do pěti částí:

1. Obecná část
2. Rodinné právo
3. Absolutní majetková práva
4. Relativní majetková práva 
5. Ustanovení společná, přechodná a závěrečná
 

Lichva

Příběhy ze života…Na začátku je půjčka 60 tisíc třeba korun na dva roky. Na konci je celková suma k zaplacení převyšující 113 tisíc korun. Úrok? Téměř 100 procent. Pro většinu expertů je výše uvedený příklad jasnou lichvou. Podle minulého zákona to žádný problém nebyl. Od ledna 2014 by ale s obřími úroky měl být konec.
 
Nový občanský zákoník totiž poprvé definuje, jak vypadá lichvářská smlouva, a umožní takovou smlouvu zrušit. To dosud nešlo, lichva sice byla chápána jako trestný čin, jeho dokázání bylo pro dlužníky téměř nemožné právě proto, že chyběla jakákoliv definice. Jelikož minulý občanský zákoník s pojmem lichva neoperoval, soudy vyslovovaly neplatnost uvedených smluv na základě jejich rozporu s dobrými mravy. Ti, kteří si půjčili u nebankovních firem, tak měli problém vyvázat se z nevýhodných smluv s úroky, které šly do stovek i tisíců procent. Od nového roku už to ale budou mít jednodušší. Soudům se tedy usnadní argumentace a nová právní norma je co do zákazu lichvy pro laiky čitelnější a jasnější, což je určitě správné.
 
 
Celý článek ke stažení v pdf: Nový občanský zákoník ve financích a pojištění.pdf
 
AutorIng. Miroslav Škvára
Lektor finanční gramotnosti

 

Zpět

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode