RECENZE: aplikace pro tvorbu rozpočtu

14.11.2014 12:28

Při sestavování rozpočtu domácnosti můžete použít různé metody. Klasická metoda tužka-papír je vhodná, když na to máte čas doma. Aplikace EEBA pro Android anebo PC nabízí řešení v případě, že si chcete zaznamenat vaše útraty po cestě z obchodu. Jedná se o aplikaci, která je postavená na obálkové metodě. Tuto metodu znaly už naše babičky, které si rozdělovaly peníze do hrníčků podle toho, na co se výdaje vztahovaly.

                Tato metoda spočívá v rozdělení měsíčního příjmu do jednotlivých obálek. Takto funguje i aplikace EEBA – GoodBudget. Po instalaci bezplatné verze do vašeho telefonu, vyžaduje verze zadarmo pouze jméno rodiny, nebo jednoho člena, na kterou se rozpočet vztahuje. V rozšířené verzi je možné rozdělit rodinu po jednotlivých členech z celku, ale toto jsem netestovala. Bezplatná verze tedy zahrnuje pouze jeden účet za celou rodinu. Dále si nastavíte jednotlivé obálky a nazvete je, jak potřebujete. Je vhodné říci, že aplikace funguje v angličtině, nicméně názvy obálek je možné si nazvat svými slovy, tedy v češtině.

Příkladem pomocného seznamu výdajů může být tato tabulka:

Pravidelné výdaje

 

Domácnost

hypotéka/pronájem, pojištění domácnosti, elektřina, voda, plyn, internet, údržba domu/bytu a zahrádky, čistící prostředky, daně a odvody

 

Pojištění

pojištění, životní, penzijní, zdravotní, sociální a jiná pojištění

Jídlo, nápoje a kouření

nákupy jídla, útraty v restauraci, káva a občerstvení, nápoje, kouření, jídlo pro domácí mazlíčky

 

Cestování a přeprava

veškeré cestovní výdaje za vlak, autobus, taxi, údržba auta, benzín/nafta, pojištění auta, povinné ručení

 

Splátky dluhů

kreditní karty, splátky úvěrů aj.

Spoření a investice

platby na stavební spoření, penzijní připojištění, úspory

Rodina

péče o děti, školka, cestování dětí, kroužky

Kultura a zábava

veškeré koníčky a náklady na domácí mazlíčky: posilovna, gymnastika, nákupy pro radost, knihy, DVD, počítačové hry, kino, divadlo, výlety

 

Nepravidelné výdaje

 

Jednorázové výdaje

Vánoce, dovolené, narozeniny, vybavení domácnosti

Ošacení

oblečení i pro děti

Vzdělávání

školné, kurzy

 

V aplikaci zadarmo je možné nastavit 10 obálek, 10 ročních obálek, 1 účet, 2 účty (počítač a mobil), 1 rok historie. 

Jakmile si nastavíte obálky podle položek a k nim jednotlivé částky, postupně se z nich pomocí zadání transakce odečítají položky za nákup, který lze přiřadit k jakékoliv obálce. Takže například jdete na nákup do supermarketu, utratíte 586,- Kč – zadáte transakci s touto částkou a odečtete ji z obálky Potraviny. Tímto úkonem se sníží finanční kapacita obálky o tuto částku. Při opakovaném zadávání se nabízí jméno instituce, u které jste transakci provedli, pokud jste již tuto transakci jednou zadávali. 

Jakmile Vám přijde nějaký příjem, je možné jej přidat a rozdělit buď do jednotlivých obálek každý zvlášť, nebo do jedné. Ze začátku mi to přišlo chaotické a chyběla mi časová osa. Pak jsem pochopila, že co do těch obálek rozdělíte, to tam máte. Bez časové osy. Příjmy se pouze přičítají a transakce odečítají, takže ve svém důsledku je to velmi jednoduché. Také je nutné zadávat každý příjem zvlášť. Osobně mám několik příjmů v průběhu měsíce, které si pak ručně musím nastavit a rozdělit.

Také jde libovolně měnit kapacitu obálek v nastavení. Jestliže jste měli rozpočet na minulý měsíc 6000, příští měsíc můžete mít 5000,-. Všechno je volně nastavitelné.

Veškeré transakce lze pak vidět pod sekcí Transactions.

Rozhodně je dobré, když se budete rozhodovat, které obálky zvolíte, nastavit si obálku Úspory a Investice.  Také aplikace nabízí přehazování mezi obálkami a mimořádný příjem. Rozhodně však chybí plánování roční či několikaleté. Ve vyšší verzi je možné propojit účet s bankovním účtem a importovat z něj data. V sekci reporty je možné vidět koláč útraty podle obálek, útratu podle toho, u koho jsme peníze utratili, příjem versus útrata mezi jednotlivými měsíci, graf celkové útraty měsíčně a rozdělení rozpočtu celkově k datu.

Závěr:

Celkově mě aplikace zaujala. Baví mě fakt, že po odchodu z obchodu mohu ihned jednoduše zadat transakci a nemusím si lístek nechávat a složitě si všechny nákupy postupně zapisovat, tak jak jsem to dělala předtím. Také vidím, kolik mohu ještě utratit, bez toho, abych chodila stále na účet a kontrolovala peníze v peněžence.

Celkově chybí ve verzi zadarmo inteligentní roční plánování ale i klasické plánování výdajů na nastávající měsíc. To považuji za velmi důležitý nadhled nad celkovým plánováním úspor. Aplikaci nicméně považuji za zdařilou. 

                                                                                                                                                                Autor: Ing. Kristýna Mandíková

Zpět

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode