Recenze na webinář: Bankovní svět

30.04.2015 20:34

Finanční gramotnost je především o práci s rozpočtem a porozumění finančním nástrojům, jenž nám nabízejí právě banky. Téma bankovní svět je jako stvořené k porozumění této problematice. Jako již každý webinář, i tento uváděla naše skvělá projektová manažerka Kateřina Lichtenberková. Jejími hosty byly dvě významné ženy z bankovního světa: Helena Brychová z České bankovní asociace a Markéta Javorská z JA Czech (bývalého Junior Achievement).  Obě dámy rozumí problematice bankovní světa z jiných úhlů a svůj úhel zaměření se nám budou snažit zprostředkovat během tohoto webináře.

Probíranými tématy byla: historie bank, kdy vznikly banky, jak to funguje dnes, bankovní systém v ČR, Česká bankovní asociace a Bankovní gramotnost.

Úvodu se ujala Helena Brychová a prozradila něco málo původu bank, jejichž mocné prvky vznikaly už ve starém Egyptě či Babylonu, kdy si lidé půjčovali za drobné poplatky. Za hlavní dobu rozvoje bank, považuje Helena Brychová až dobu, kdy vznikly peníze, tedy v době středověku – hlavně v Itálii a Anglii. Lidé ukládali své finanční prostředky k jednomu subjektu za dlužní úpis a ponechávali je u někoho, kdo v nich budil důvěru.

V dnešní době je hlavní funkcí bank podle našeho příjemného hosta přijímat vklady od veřejnosti, mohou i peníze půjčovat a zajišťují platební styk, nebo zajišťují mnoho přímých či nepřímých činností s penězi a opět se vrací k úschově peněz. Připomněla, že je vlastně k této činnosti nezbytné pro banky míti licenci a že na bankovním trhu pracují kromě domácích bank také pobočky zahraničních bank. Helena Brychová se květnatě rozhovořila i o funkci České národní banky a popsala složení bankovního sektoru. Objasnila produkty bank. Následovala anketka na téma množství produktů, které posluchači využívají.

Také byla řeč o České bankovní asociaci, čím se zabývá, odkdy funguje. Z hovoru vyplynulo, že ČBA se zabývá poradenstvím pro veřejnost, ale i dalšími funkcemi, které byly pro klienty bank zajímavé. Ale přece není možné vše prozradit, proto si poslechněte webinář, jehož odkaz naleznete v sekci Rozvíjejte se/Webinář a jde o webinář Bankovní svět.  Helena Brychová uzavřela svůj výklad zodpovídáním konkrétních dotazů účastníků. I to, že účastníci webináře mohou tvořit téma webináře svými dotazy je impulz k tomu se zúčastnit webináře osobně. Proto sledujte naše webové stránky pro další datum webináře.

Na Helenu Brychovou navázal další host, Markéta Javorská a představila co je JA Czech a projekt Bankovní gramotnost. Finanční gramotnost je zaměřená na peněžní, rozpočtovou a cenovou gramotnost, přičemž Bankovní gramotnost si vybrala z těchto tří směrů to, co spadá do oblasti bankovní gramotnosti z pohledu poskytovatelů a co občan nebo finančně gramotný klient může požadovat. Zaměřuje se na sféru bankovnictví a pojišťovnictví a cílem je vzdělávat klienty tak, aby byli schopni fungovat na poli bankovním.  V této souvislosti představila portál Bankovní gramotnosti a sekci, která se věnuje učitelům. Vysvětlila přínosy používání jejich stránek a tímto i uzavřela již tak poutavý výklad.

Závěrem manažerka projektu účastníky informovala o další soutěži, na kterou srdečně zveme i Vaše školáky 1. stupňů. A samozřejmě nezapomněla pozvat i na další webinář, který se bude konat opět v půli měsíce.

 

autorka: Ing. Kristýna Mandíková

Zpět

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode