Reportáž z finále soutěže Rozpočti si to! pro 2. stupeň ZŠ a dětské domovy

28.01.2016 14:52

Dne 22. ledna se uskutečnilo tak dlouho očekávané finále soutěže Rozpočti si to! pro kategorii 2. stupňů ZŠ a dětských domovů.

Soutěž odstartovala 1. října 2015 a skončila 6. ledna 2016. Finále se uskutečnilo v Karlínské obchodní akademii a VOŠ, Kollárova, která ochotně poskytla své prostory celého dění. Na finále nakonec přijelo 13 týmů, z něhož jeden tým byl z kategorie dětské domovy.

Milou porotou byli představitelé našich sponzorů a to jmenovitě Ing. Hana Boxanová za Golden Gate, dále Ing. Karel Kořený, autor a otec hry Finanční svoboda, který věnoval vítězi samotnou hru. A Ing. Gabriela Křivánková, spoluzakladatelka yourchance o. p. s. a předsedkyně správní rady. 

Soutěžní den uvedla Ing. Kateřina Lichtenberková, manažerka projektu Finanční gramotnost do škol, která pověděla více o soutěži a v podstatě shrnula, do jakých situací se mohli soutěžící dostat v případě, že si vybrali tu kterou variantu. Následovalo představení sponzorů, přičemž představila zástupkyni Golden Gate – Hanu Boxanovou, jakožto jednu z porotců. Hana Boxanová přednesla krásný proslov věnovaný soutěžícím a pochválila je za to, že v životě chtějí něčeho dosáhnout a finančně se vzdělávají.

Po té finále odstartoval tým Třešničky na dortu. které si jako prezentaci připravili písničku. Ta rozváděla celý děj soutěže a tedy i hlavní atributy, které měly děti přednést v prezentaci: představení soutěžících a hlavní 3 oblasti zájmu, které si díky soutěži tým prohloubily. Následovaly vtipné prezentace a videa, které si žáci připravili, nebo si sami zrežírovali a nastříhali.

Prezentace oplývaly vtipem, nervozitou účinkujících, ale byla z nich cítit i důsledná příprava. Někteří měli krásné kostýmy a hračky, které dokreslovaly celé téma velmi barvitě. Vystoupení vystřídalo zábavné odpoledne, v průběhu kterého si děti zahrály deskovou hru Finanční svobodu. Celou hrou provázel Ing. Karel Kořený. Děti si na vlastní kůži vyzkoušely, co je pro ně výhodné, jaký finanční plán by měly mít, aby ušetřily na důchod 3 000 000 Kč. Do děje vstupovaly nenadálé situace, které bylo možné vytušit a hlavním smyslem bylo uvědomění si, která strategie je ta nejvhodnější. Šlo tedy o herní postup pokus - omyl a všímali jsme si, jak děti dokáží být kreativní a nápadité, co se týče financí. Mnohé z nich měly velmi dobré reakce na vzniklé situace, a protože nebyly poznamenané stereotypy, činily zajímavá rozhodnutí, od kterých by se mohl učit i leckterý dospělý.

      

  

   

Po herní části následovalo vyvrcholení celého finále a to jmenování výherců a udělení cen.

Porota hodnotila celkový dojem prezentací, zejména vzhled, formu vystoupení, celkový dojem z formy vystoupení, rozsah vystoupení, projev, celkový dojem z obsahu. Dohromady si soutěžící mohli polepšit o maximálně 180 chechtáků. Toto skóre také ve výsledku velmi zamíchalo s pořadím.

Na prvním místě v kategorii dětské domovy se umístil tým BaBaGoš. 

 

Na prvním místě se umístily šikulky z Povrlů, jako už se jim to povedlo v kategorii ZŠ pro 1. stupně v minulém školním roce. Jejich prezentace byla krásně provedená, a ač patřili v soutěži mezi nejmladší, potvrdili, že příprava a zkušenost dělá své. Museli jsme uznat, že měli výhodu, protože soutěž znali, ale post nejlepšího nedostali zadarmo. Své místo si obhájili, díky odvedené práci na přípravě základní části rozpočtů, kreativních dobrovolných úkolů ale i bonusových úkolů, bez nichž by se do finále nedostali.

Druhé místo si zasloužili Penguini, kteří měli interaktivní představení a do děje zapojili i jednoho z porotců. Pro porotce si připravili i krásné jednohubky malých tučňáčků. Scénka byla vtipná a trefná.

Třetí místo obhájili Šetřílci.

Výhercům pomohla rozdat ceny Ing. Hana Boxanová. Hlavními cenami byl set stříbrných mincí „Australské trio“ od společnosti Golden Gate, kterou Hana zastupovala.  Tyto sety obdrželi všichni členové týmů prvních třech nejlepších a pak každý další tým po jednom setu. Výherce obdržel také tablet značky Aligator, hru Finanční svoboda, vstupenky do muzea Grévin a dort z cukrárny Saint Tropez tvaru pytle se zlaťáky, hru UROBOROS - koloběh života, hry a puzzle od společnosti DINO Toys, knihy z vydavatelství Edika (ALBATROS Media).

Tímto moc děkujeme sponzorům za jejich překrásné dary, které dělaly tuto soutěž tak atraktivní.

 

 

 

Reportáž připravila: Ing. Kristýna Mandíková

Zpět

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode