Reportáž z webináře: Změny v novém občanském zákoníku

04.03.2014 12:35

Webinář? Pro některé z nás další z novinek moderního světa, pro jiné obyčejný seminář absolvovaný z domova. I když patříte do první skupinky, ostatně jako sám přednášející, není s čeho obávat. Po krátké registraci a instalaci potřebného programu se rázem ocitnete v úplně novém prostředí, samozřejmě pouze virtuálním. A žádný strach, ani na webináři s názvem Změny v občanském zákoníku nebudete sami, i když v místnosti, ze které seminář absolvujete, sami raději zůstaňte. To proto, aby se členové vaší domácnosti nestali hlučnějšími než sám lektor.

 

Novinky v NOZ mohou výrazně ovlivnit náš život, tedy alespoň podle některých médií. A to je ten důvod, proč se tu sešlo 86 posluchačů. Ovšem, jak sám prezentátor, právník Mgr. Jan Mauric, uvedl, lidé obvykle zjišťují informace z již „předkousaných“ internetových zdrojů a samotný zákoník otevřou až už je pozdě. Navštívit tedy nějaký seminář či webinář není rozhodně ztráta času. Jestli je však možné projít za šedesát minut všechny důležité novinky je už druhá věc.

 

A jak to tedy všechno bylo? Určité napětí před začátkem „hodiny“ vystřídal pocit jakési nepřipravenosti, kteří mnozí z nás zažívali ještě ve školních lavicích. Z rozsáhlého více než třítisíci paragrafového NOZ byla k prezentaci vybrána témata jako úvěry, ochrana spotřebitele nebo „zopakování“ některých pojmů z roku 1937 jako zápůjčka, vydlužitel, úvěrující či lichva. Zároveň se přítomní dozvěděli, jak je to nově s újmou za zrušení dovolené nebo koupí kradených věcí.

 

Prezentace se mnohým líbila, ale jak už to tak bývá, „mouchy“ se vždy najdou, a ani webinář není žádnou výjimkou. Někomu přišla příliš složitá instalace programu, který je sice v anglickém jazyce, ale jednak jsou tam uvedeny informace i v jazyce českém, a pro všechny zainteresované je k dispozici návod na stránkách projektu. Navíc organizátoři nepředpokládali, že by instalace anglického jazyka mohla někomu činit problém, nicméně v případě nesnází bylo možné se obrátit na kontaktní email. Jiní zase byli toho názoru, že malý okamžik nepozornosti mohl vést snadno k menší či větší ztrátě v řeči přednášejícího, ovšem pokud jste někdy studovali nějaký zákon, jistě víte, že to zrovna zábavná a snadno formulovaná souvětí nejsou.

 

Posluchači si cení zejména praktického přínosu, aktuálnosti tématu a především mnohým z nás došlo, že při důležitých rozhodováních je na místě využít služeb odborníků, v tomto případě právníků.  Kladně také účastníci hodnotili možnost pokládání otázek, na které se lektor snažil odpovídat, a průběžné anketní otázky, které poněkud obtížnější obsah dobře odlehčili.

 

Kvalitně organizovaná lekce, zvládnutí po technické stránce a zkušený přednášející vytvořili jakýsi pocit sounáležitosti a přitáhli osoby z mnoha koutů naší republiky. Pokud nyní vědomě či podvědomě přemýšlíte, kde jste byli vy, když se vědomosti „rozdávaly zadarmo“, nemusíte ničeho litovat, protože celý záznam z uskutečněného webináře naleznete právě na této stránce.

 

Když tedy pomineme pár nedostatků, přínos pro veřejnost je určitě hodně velký. Nezapomínejme, že jako národ se opravdu nemáme čím chlubit. Už několik průzkumů prokázalo, že naše vědomosti z oblasti finanční gramotnosti jsou podprůměrné. Proto bychom si měli vážit všech institucí, které se snaží nám nějakým způsobem pomoci a jejich pomoc využít ve svůj prospěch.

 

Další příležitost budete mít už 23. dubna 2014 na webináři, který se bude zabývat rozpočty v obecném, širším kontextu, tedy ne pouze rodinným či osobním plánováním financí.

 

Autoři: Bc. Vendula Kavalcová, DiS. a Lucie Jandová

 

 

Zpět

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode