Kristýna Mandíková: Rozpočtujete? Udělejte si „nákupní lístek“

29.10.2014 12:12

Když jsem byla malá, můj tatínek mě vedl k pořádku i v rodinném účetnictví. Přínos to pro mě byl veliký a lze říct, že naučený způsob uplatňuji dodnes. Ráda bych se s Vámi podělila, jakým způsobem jsme rozpočtovali u nás doma.


Před každou výplatou se sestavoval tzv. „Nákupní lístek“. Jako děti jsme měly za úkol dávat dohromady nákupní lístek, pomocí kterého jsme nakupovali, když přišla výplata. Když jsme něco snědli, napsalo se to na nákupní lístek na lednici. K danému výrobku se připsala i cena, kolik výrobek běžně stojí. Kolik co stojí jsme dávno se sestrou věděly, protože jsme s maminkou chodily nakupovat, takže jsme měly reálný odhad. 

Poté, co jsme napsaly několik položek nákupu a blížil se nákup a výplata, vzali jsme nákupní lístek a celý jsme ho prošli. Na pomoc jsme si vzali i tzv. Rozpočet rodiny, který jsme měli na jiném papíře. Byly zde rozepsané položky, které bylo nutné za celou rodinu zaplatit. Po sečtení příjmů a odečtení výdajů nám zbyly finanční prostředky pro náš nákup. Některé věci byly navíc, jako sušenky a nepotřebné věci, které stály hodně a nebyly zdravé. Ty jsme seškrtaly. Někdy rodiče přišli s návrhem, že bychom mohli vyzkoušet nový výrobek, ten jsme tam připsali. 

Nakupovali jsme postupně, každý týden něco. S maminkou jsme měly připravený seznam toho, co bychom chtěly vařit. Někdy jsme nakupovali i zboží, které prostě chybělo, abychom si mohli uvařit něco dobrého i náhodně, podle chuti. Ale víceméně jsme se řídili naším nákupním lístkem.


Výsledek byl takový, že jsme byly se sestrou spoluzodpovědné za to, co je k dispozici k vaření u nás doma a ještě jsme měly přehled o cenách. Nutilo nás to dělat kompromisy a naučit se pracovat s rozpočtem, což je slušný základ k osamostatnění. Zkuste si takhle hrát doma i vy a dejte Vašim dětem zodpovědnost do rukou.

 

Autor: Ing.  Kristýna Mandíková 

Zpět

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode