Šéf penzijních společností: Za krach reformy může Nečasova vláda - www.tyden.cz

19.01.2014 01:45

Za krach penzijní reformy může podle prezidenta Asociace penzijních společností Vladimíra Bezděka to, že vláda Petra Nečase vyklidila komunikační pole opozici. Sám prý byl ovšem zpočátku vůči podobě penzijní reformy schválené Nečasovým kabinetem kritický. "Způsob provedení důchodové reformy se hodně odlišoval od toho, co jsme navrhovali v Národní ekonomické radě vlády nebo předtím v takzvané druhé Bezděkově komisi. Naše návrhy měly jistou logiku, kterou jsem v tom vládním tenkrát neviděl," říká v rozhovoru pro časopis TÝDEN Vladimír Bezděk.

Budoucí vládní koalice už deklarovala, že zruší penzijní reformu Nečasovy vlády, takzvaný druhý pilíř. Co to bude znamenat pro penzijní společnosti?

Zatím nebyl předložen žádný konkrétní návrh v tomto směru. Náš byznys sice nyní primárně stojí na třetím pilíři (penzijní připojištění - pozn. red.), ale rozjezd druhého pilíře byl pro penzijní společnosti nákladný. Podle zákona máme odpovědnost jak vůči klientům, tak i našim akcionářům, a těmto závazkům musíme dostát. Tady bude opravdu záležet až na jednáních se zástupci státu, která jsou teprve před námi.

Za celý loňský rok do druhého pilíře vstoupilo jenom zhruba 85 tisíc lidí, jeho propagace penzijními společnostmi přitom byla v jeho druhé polovině téměř nulová. Znamená to, že nad reformou samy zlomily hůl?

Určitě ne. My pořád přijímáme nové smlouvy, ale na druhou stranu panovala ohledně budoucnosti reformy politická nejistota. Takže padlo zcela pochopitelné rozhodnutí nepodporovat pilíř nad nezbytně nutné náklady do té doby, než bude jasné, jak to bude dál.

 

Více na: https://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/sef-penzijnich-spolecnosti-za-krach-reformy-muze-necasova-vlada_295266.html

Zpět

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode