Školy nemají na nové učebnice

31.07.2012 16:03

Školy nemají na nové učebnice. Pomůcky jsou často starší než děti

 
Ekonomické problémy většiny českých škol se odráží také v kvalitě výuky. Používané učebnice jsou mnohdy starší než žáci, kteří je používají. Ministr školství Petr Fiala ale slibuje nápravu, peníze na nové studijní materiály prý v příštím roce najde. 
 
Základní a střední školy se letos dostaly do tak zoufalé finanční situace, že ředitelé panikaří, když jejich učitelé dostanou rýmu. Zní to absurdně, ale v rozpočtu škol nyní skutečně platí pravidlo: Čím víc nemocných kantorů, tím méně učebnic.
 
Za posledních šest let klesl balík, z něhož školy kupují knížky a pomůcky, téměř o 70 procent. Navíc musí ředitelé z těchto peněz nově proplácet i nemocenské. Nejprve to byly dva týdny a nyní to jsou již tři týdny choroby. Nemocenská stojí ředitele škol ročně zhruba 350 milionů korun. Zbytek nestačí na nákupy nových učebnic, pomůcek a na řadu dalších věcí.
 
Není tak výjimkou, když se děti učí ze starých knih, v nichž je českým prezidentem stále Václav Havel.
"Sedmdesát procent škol nemá na učebnice a pomůcky skoro žádné peníze," říká prezidentka Asociace ředitelů základních škol Hana Stýblová. Ministr školství Petr Fiala uznává, že jde o velmi vážný problém.
 
Právě nyní by měli ředitelé nové knihy kupovat, proto shánějí dárce a obesílají úřady s prosbami o pomoc. Situace je tak kritická, že to odnáší kvalita výuky. Chudé školy totiž nemohou zavádět nové a lepší metody, neposílají učitele na školení, nekupují moderní pomůcky. "O tomto problému vím a vím, že s tím musíme něco udělat,“ tvrdí Fiala.
 
Autor: Kateřina Frouzová
 
Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/skolam-chybi-penize-na-ucebnice-dm7-/domaci.aspx?c=A120729_184730_domaci_ert
30. července 2012 1:06

Zpět

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode