Recenze na knížku: Ekonomie dobra a zla - Sedláček T.

Ekonomická kniha, s jakou jsem se dosud nesetkala. Je to velmi příjemné čtení, které ukazuje prvopočátky ekonomie v obdobích, kdy se o ekonomii, jako o vědecké disciplíně, nehovořilo.

Autorovi se podařilo výborně interpretovat vzkazy dob minulých, vše vysvětlit. Opravdu se na problematiku dívá z různých úhlů pohledu. A kladení si otázky, kde je zmiňovaná hranice dobra a zla, je opravdu nasnadě, odpověď si k ní ale musí najít čtenář sám.

Je to kniha, která mi po dlouhé době nedávala odpovědi, ale kladla mi otázky. Nediktuje mi, co a jak mám dělat a nedělat, nehovoří o žádných postupech, pravidlech, nedává nám návod.

Kniha otevírá mysl. Vpouští do hlavy myšlenky, hlavně otázky, které by čtenáře do té doby třeba vůbec nenapadly.

Autor v podstatě neuvádí závěry, nic a nikoho neodsuzuje, nikoho nekritizuje, jen na základě poznatků a výkladů různých kultur se přiklání k určitému názoru, tedy aspoň mám ten pocit.

Čtenář se nemusí bát žádných grafů, tabulek, výpočtových vzorců. Kniha je skutečně spíše filozofická. Ostatně stejně jako původně ekonomie byla oborem filozofickým, až později se z ní stala věda hodná postavení technických oborů. Ale i na tuto problematiku naleznete v knize vysvětlení.

Na knize mi přišlo zajímavé autorovo zvýrazňování důležitých slov, respektive kořenů slov. Ukázky toho, jak je slovo složeno. Pro příklad uvádím:  při-rozený, pří-rodní; ne-produktivní, re-produkce a mnohé další.    

Co bych naopak autorovi vytkla, že občas používá výrazů z cizích jazyků, někdy i celé fráze, které předpokládají čtenářovu znalost tohoto výrazu.

Kniha podle mého názoru není primárně určena pro čtenáře neekonoma (i já jsem měla občas pocit, že bych znovu měla projít některé přednášky, abych věděla, v čem tkví základ teorie), ale je napsána tak dobře, srozumitelně a pochopitelně, že celkovému významu a v podstatě poselství této knihy porozumí v podstatě kdokoli.

Knihu vřele doporučuji všem, kteří se chtějí na problém ekonomiky dnešního světa podívat z jiného úhlu pohledu a zastavit se nad otázkou, která šla tak trochu ruku v ruce se základní otázkou hranice dobra a zla, PROČ to všechno děláme.

 

Autorka recenze: Ing. Ludmila Čmelíková

 

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode