Recenze na knížku: Nefér výhoda - Kiyosaki R.

            Robert Kiyosaki se rozhodl napsat knihu, která si klade za cíl propagovat důležitost finančního vzdělávání, knihu rozhodně nepsal proto, aby se chlubil svými finančními úspěchy, ale rozhodl se povzbudit lidi k učení, studiu a  na jejich cestě k praxi.

            Z knihy a bohužel i z všední reality vyplývá, jak málo se na školách věnuje prostoru pro finanční vzdělávání, což dělá mnoho škody, neboť podle Kiyosakiho nastal nový věk – Věk informací, který vystřídal Průmyslový věk, tím došlo ke změně finančních pravidel. Z tohoto hlediska se potom kniha stává zajímavá pro svůj obsah, díky němuž autor upozorňuje své čtenáře na to, jaké druhy vzdělání člověka lépe připraví na nadcházející budoucnost a hlavně, jaké „nefér výhody“ má oproti finančně nevzdělaným člověk, který pracuje na tom, aby se finančně vzdělávál.

            Klíčem k novému světu je vzdělání, ovšem pozor, nejde jen o vzdělání akademické a odborné, ale třetím a klíčovým je vzdělání finanční. Kiyosaki rozlišuje čtyři možnosti volby vzdělání podle toho, v jakém Cashflow kvadrantu se nacházíme (zaměstnanec - Z, majitel malého podniku- S, majitel velkého podniku - M či investor - I). Když se nad tím vším zamyslíme, tak stát připravuje svým vzděláváním studenty typické pro kvadranty Z a S. Ovšem nejbohatší lidé se objevují v kvadrantu M a I.

            Je velikou pravdou, že problémem tradičního vzdělání je z větší části absence zkušeností z reálného světa. Studenti vylétnou z „hnízda“, rozumějte ze školy, ale absence praktických dovedností pro život jim  brání, aby se stali podnikateli.

            Za největší cíl si proto Kiyosaki svou knihou klade snahu nabídnout nové způsoby pohledu na téma peněz. Skutečná finanční krize je totiž krize vzdělávacího systému, který je příliš zastaralý a odtržený od skutečného světa.

V těchto oblastech se jasně projevují „nefér výhody“ vyplývající z finančního vzdělání:

1)                 Vědomosti – ve školách nás jen cvičí, ne vzdělávají. Nejsou to peníze, které nás činí bohatými, činí to vědomosti.

2)                 Daně – nejsou spravedlivé, neboť čím více člověk pracuje pro peníze, tím vyšší daně platí. Naopak lidé s finančním vzděláním si mohou vydělat více a platit méně na daních, někdy dokonce nemusí platit žádné daně. Nejhorší daňová rada, která je udělována: choďte do školy, získejte zaměstnání, tvrdě pracujte, šetřete peníze, kupte si dům, protože dům je aktivum, zaplaťte dluh, investujte do dlouhodobě dobře diverzifikovaného portfolia, akcií, dluhopisů a společných investičních fondů.

3)                 Dluh – finanční svět miluje dlužníky a trestá střadatele. Bankéři potřebují ty, kteří si půjčují a v žádném případě střadatele. Nejlepší pro nás je, když se naučíme prodávat, investovat do nemovitostí. V žádném případě není ale dobré využívat dluh k nákupu pasiv.

4)                 Riziko – když se nebudeme finančně vzdělávat, přijdeme o peníze bez ohledu na to, do čeho investujeme. Něco jako bezpečná investice neexistuje, protože existují jen chytří investoři.

5)                 Reciprocita – příliš mnoho peněz  v nové ekonomice je past. Skutečně bohatí nepracují pro peníze, ale pro aktiva, které produkují hotovostní tok. Takové investice jsou – obytné domy, ropa, zlato a stříbro. Je důležité dávat, protože pak dostaneme, naučit se dávat více a hlavně využít sílu finančního vzdělání.

            Dnešní finanční krize byla způsobena zkažeností na nejvyšších úrovních vlády a podnikání. Školní systém produkuje osoby pracující za mzdu, kteří nebudou vlastnit nic hodnotného. Bez finančního vzdělání jsou studenti cvičeni, aby se stali oběťmi kapitalismu. Bohužel svět se rychle mění, ne tak školský systém. Peníze nejsou aktivum, ale dnes jsou peníze dluh a zvětšující se státní dluh je rychle znehodnocuje.

            V této knize Kiyosaki zcela vážně mluví o tom, že bychom měli přestat přijímat klam, že je nám osudem dáno, abychom celý život zápasili s financemi. V nás tkví celý zázrak, je třeba investovat do svého vzdělání, konkrétně finančního, protože to je cesta k vytvoření spokojeného života, který si člověk přeje nejen pro sebe, ale i pro svou rodinu. Kniha je plná praktických rad, Kiyosaki představuje své myšlenky sám na svém životě. Jeho zkušenosti jsou potom praktickou ukázkou toho, že se dá zvládnout i nemožné, pakliže jsem finančně vzdělaný.

tým NÁHODNÍ KOLEMJDOUCÍ

v rámci soutěže ROZPOČTI SI TO!

 

Mohlo by vás zajímat:

Jiří Rajl: Finance v každodenním životě aneb Jak s nimi správně naložit a proč vědět, kolik mám

RECENZE - ROBERT KIYOSAKI: Co máte vědět než začnete podnikat

PENZIJNÍ REFORMA: VÝŠI DŮCHODU UŽ TEĎ OVLIVNÍTE - článek z deník.cz

 

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode