"X plus Y na druhou" - recenze Nejbohatší muž v Babylóně

Nejbohatší muž v Babyloně

(George Clason)

Kniha se skládá z několika povídek, které na sebe navazují. Zaujala mě myšlenka, že si musíme minimálně jednu desetinu z výplaty dát stranou a až budeme mít dost našetřeno, je třeba peníze dobře investovat, aby se nám vrátily a ještě něco získali.Nejvíce mě však zaujalo 7 zásad.

1. zásada – jak naplnit peněženku (desetinu výdělku si dávat stranou, pak nám budou chrastit zlatáky v peněžence)
2. zásada – kontrola vydání ( Každý máme přání a touhy, které jsou nesplnitelné a proto bychom měli na ně zapomenout. V knize stojí, že bychom si měli vypsat věci, které potřebujeme a vybrat nejdříve co je nutné. Heslo: stoprocentní hodnota za každý utracený zlaťák)
3. zásada ať zlata přibývá (Každou ušetřenou minci musíme správně investovat tak, aby nám peníze proudily do kapsy)
4. zásada -  Chraň svoje jmění, abys o něj nepřišel (Musíme si zajistit záruku za vložený vklad. Ne každá investice je správná a to dokazuje i povídka Arkáda, jak špatně investoval)
5. zásada – bydliště je investice (Půjčit si na byt je rozumné, protože až splatíte dluh, máte majetek. Dům je dobrý majetek, jeho cena stoupá)
6. zásada – zajisti si budoucí příjem (Život každého člověka začíná dětstvím a končí stářím. Je to cesta, ze které nikdo nevybočí. Všichni bychom měli myslet na budoucnost a rodinu. Měli bychom šetřit na stáří)
7. zásada – víc vydělávat (Jednou přišel za Arkádem mladý muž, že potřebuje půjčit. Arkád se otázal, nač potřebuje pújčit. Odpověděl, že mu nestačí výplata. Arkád odmítl půjčit a ptal se ho, co udělal proto, aby měl větší výplatu, odpověděl, že žádal o zvýšení a nic se nestalo.. Abychom mohli dostat přidáno, musíme zvýšit svůj výkon, pak si zasloužíme odměnu).

Velmi se mi líbil příběh o hospodaření, který měl zvířecí řeč. Vůl si stěžuje oslovi, že má těžký život. Osel mu poradí, ať dělá nemocného a nakonec na to doplatil. Z toho plyne poučení – když chceš pomoci příteli, udělej to tak, aby se jeho břemeno nesvalilo na tebe.

Také se mi líbilo Z babylonských hliněných tabulek. Tato kapitola vypráví o tom, že i v dnešní době platí: dát jednu desetinu z výdělku stranou.

Kniha se mi líbila a vyprávěla jsem o ní spolužákům celé třídy.

 Verča
 

(Recenze vznikla v rámci soutěže Rozpočti si to!)

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode