Vítejte v soutěži ROZPOČTI SI TO!

Ahoj!

Jmenuji se Rosťa a budu vás provázet hrou!

  • Soutěž potrvá po dobu 5 týdnů, kdy vás čekají 4 tématická kola.
  • 1 kolo je v realitě hry 1 čtvrtletí roku.
  • V každém kole musíte splnit určité úkoly a na závěr sestavit rodinný rozpočet (resp. rozpočet domácnosti) na dané čtvrtletí.

 

Úspěch ve hře záleží také na zvolené strategii. Rozhodnutí, která uděláte, mohou ovlivnit váš rozpočet. V týmu proto nad jednotlivými rozhodnutími diskutujte a zvažujte veškerá pro a proti. Průběžně bude sestavován finanční žebříček týmů – kritériem bude procentuální přírůstek cashflow na konci oproti začátku.

 

Do finále postoupí týmy na prvních 20 místech finančního žebříčku – pořadí týmů uvidíte po skončení každého kola.

 

Za splnění úkolů budete získávat zlaté mince, tzv. CHECHTÁKY, které si můžete vyměnit za peníze na konci hry nebo v případě, že se dostanete do mínusu. Jelikož chechtáky představují investici do zlata, hodnota chechtáků se v průběhu času mění - jejich hodnotu na dané čtvrtletí se dozvíte vždy na začátku každého kola.

 

S penězi musíte právně hospodařit, abyste se nedostali do mínusu. Pokud by se tak stalo, můžete si vzít buď vzít půjčku za úrok, nebo vyměnit chechtáky za peníze. Můžete být ale také kreativní a přijít s nápadem nového příjmu – když bude nápad dobrý, získáte finance bez nutnosti půjčky.

 

Některá řešení úkolů budete vepisovat přímo na stránkách www.financnigramotnostdoskol.cz do připravených formulářů, některá bude nutné zaslat e-mailem, a to na adresu soutez.fgds@gmail.com.   

 

Máte také možnost plnit bonusové úkoly, za které můžete získat další chechtáky. Bonusové úkoly jsou rozděleny podle obtížnosti do 3 kategorií – za úkoly ve vyšší kategorii získáte více chechtáků. Všechny bonusové úkoly jsou zveřejněny již teď na začátku soutěže, můžete je však plnit průběžně. Jejich zpracování zasílejte na adresu soutěž.fgds@gmail.com.

Všechny bonusové úkoly najdete ZDE

 

Zde je tabulka pro sestavení rodinného rozpočtu: rodinny_rozpocet.xlsx (72,5 kB)

 

 

ZDE najdete odpovědi na časté otázky.

 

1. kolo (27. 3. - 7. 4.) - PROFIL TÝMU, BYDLENÍ A VEDENÍ DOMÁCNOSTI

V prvním kole mám pro vás tyto úkoly:

Úkol č. 1: PROFIL DOMÁCNOSTI  -  stanovte si role v týmu a vyberte profil domácnosti, za který budete hrát.

Úkol č. 2: BYDLENÍ - promyslete všechny varianty bydlení a rozhodně se pro jeden typ bydlení, který bude vyhovovat rozložení vaší rodiny (studenti mají jiné priority než rodina).

Úkol č. 3: VĚCI DO DOMÁCNOSTI A PRAVIDELNÉ VÝDAJE - domluvte se, jaké vybavení navíc nakoupíte a jaké budete mít další pravidelné výdaje. Přemýšlejte při tom, co pro vás může být výhodné a co ne.

Úkol č. 4: STRAVOVÁNÍ – stravování je částečně dáno profilem vaší domácnosti. Rozhodněte, jakým způsobem se budete stravovat o víkendu. Vyberte potraviny, které nakoupíte pro stravování členů domácnosti přes týden. Propočítejte částku, kterou na stravování budete potřebovat.

 

Nejprve musíte splnit úkol č. 1, protože to ovlivní vaše přemýšlení o dalších úkolech. Ostatní úkoly je možné plnit v libovolném pořadí. (K úkolům se dostanete rozkliknutí jednotlivých odkazů výše.)

 

Na závěr vytvořte rozpočet vaší domácnosti na 1. čtvrtletí (leden – březen 2013), tedy vaše příjmy a výdaje. Tento rozpočet pak budete vytvářet pro každé další čtvrtletí. Nezapomeňte při tom na to, že některé výdaje jsou jednorázové a některé pravidelné. Měli byste také mít určitou rezervu na neočekávané výdaje a na investice, které budou předmětem 2. kola hry.

 

Pro 1. čtvrtletí je hodnota chechtáku stanovena následovně:    

1 CHECHTÁK = 600 Kč

 

Další chechtáky můžete získat za dílčí úkoly – to se dozvíte v zadání každého úkolu.

 

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode