Úkol č. 8 - SESTAVENÍ ROZPOČTU

V závěru 2. kola už máte většinu položek pro sestavení plnohodnotného ROČNÍHO rodinného rozopčtu. Pro postup do 3. (posledního) kola je zapotřebí tento rozpočet sestavit a zaslat na soutěžní e-mail.

Jak jsme si řekli na konci 1. kola, při porovnání příjmů a výdajů v rozpočtu může dojít k několika situacím. Jak řešit situaci, kdy nám rozpočet vyjde deficitní (tedy výdaje jsou vyšší než příjmy)? Je několik cest:

  • 1) Snížit výdaje
  • 2) Zvýšit příjmy – např. dalším přivýdělkem apod. (takovou možnost jste měli v rámci úkolu č. 7)
  • 3) Vzít si půjčku (a tím zvýšit příjmy) – krátkodobě vám tato možnost může pomoci, dávejte si ale velký pozor, na co a z jakého důvodu si půjčujete. Také je důležité vědět, že půjčka něco stojí – cena, kterou za ní zaplatíme, se nazývá „úrok“ a s půjčkou jsou většinou spojeny i další poplatky. K možnosti půjčky více níže.

CÍL

PŘÍJMY A VŠECHNY POLOŽKY VÝDAJŮ, KTERÉ JSTE SI V PŘEDCHOZÍCH ÚKOLECH VYBRALI, ZANESTE DO TABULKY A SESTAVTE SI ROČNÍ ROZPOČET.

Položky z 1. kola se vám automaticky nakopírovaly z měsíčního do ročního rozpočtu, výdaje dokonce do všech měsíců roku. Co se týče základních příjmů z 1. kola, ty si buď nakopírujte do všech měsíců, nebo upravte podle vybraných přivýdělků v úkolu č. 7. 

Půjčka

Po zanesení všech položek do rozpočtu by vám měla vzniknout (zůstat) finanční rezerva. Pokud byste však měli nedostatek peněz k pokrytí všech výdajů, můžete si v takovém případě vzít půjčku.

Půjčit si můžete maximálně 50 000 Kč s úrokem 15 % (v tomto případě se pro zjednodušení úrok = RPSN).

Pozn. toto nastavení platí v průběhu celé hry, tj. i ve 3. kole.

Myslete však na to, že PŮJČKA NA VÁNOČNÍ DÁRKY je NEJHORŠÍ PŮJČKA, neboť budete celý rok (v reálu i několik let) splácet něco, co se spotřebuje během jednoho měsíce. 

Tip: Najděte ve slovníku pojem RPSN, na portále článek Desatero odpovědného zadlužování a podívejte se na pracovní set Půjčky a splňte bonusové úkoly č. 1, 3 a 6.

JAK

Tabulku pro sestavení rozpočtu jste obdrželi v rámci hodnocení 2. kola. Pokud jste e-mail s hodnocením neobdrželi (nebo neměl přílohu s tabulkou rozpočtu pro 2. kolo), napište mi na e-mail soutez.fgds@gmail.com

  • Jednotlivé výdajové položky vkládejte do samostatných řádků (maximálně můžete sloučit položky v rámci jedné kategorie - tj. např. Zábava). 
  • Nezapomeňte, že výdaje se rozdělují na pravidelné a jednorázové. Pravidelné měsíční výdaje nakopírujte do buněk pod každým měsícem v průběhu celého roku. Jednorázové výdaje vkládejte v rámci výdajů jednoho měsíce (dle vlastního výběru). 
  • Výdaje za vánoční dárky uvádějte 1 částkou v měsíci prosinci. Výdaje za vánoční vybavení uvádějte taktéž 1 částkou v měsíci prosinci.
  • Příjmy jsou též pravidelné a jednorázové. Pravidelné příjmy byly předmětem 1. kola – nezapomeňte je nakopírovat do všech měsíců roku. Jednorázovými příjmy mohou být vánoční přivýdělky, pakliže jste si nějaké vybrali. Ty uvádějte do měsíce prosince.

Tabulku s rozpočtem zašlete na adresu soutez.fgds@gmail.com nejpozději do konce 2. kola, tj. do 30. 11. 2015. Součástí tohoto e-mailu by měla být i tabulka s vánočními dárky a případné dobrovolné kreativní úkoly. Do předmětu e-mailu nezapomeňte uvést NÁZEV TÝMU

 

Bonusové úkoly posílejte zvlášť s označením „bonusové úkoly“.

Pozn. Zaslání rozpočtu je nutnou podmínkou pro další pokračování v soutěži.

 

A CO VÁS ČEKÁ VE TŘETÍM KOLE?

  • Ve třetím kole se zaměříme na SPOŘENÍ A INVESTICE. Seznámíte se s podstatou tvorby finančních rezerv a různými druhy investic Také si vyberete svůj bankovní účet

 

3. kolo startuje 1. prosince pro kategorii ZŠ a 7. prosince pro SŠ. V tento den obdržíte e-mailem odkaz na zadání, který poté naleznete také vpravo na úvodní stránce zadání pro účastníky. Do zpracování jednotlivých úkolů se budete moci pustit hned po zveřejnění zadání, se zpracováním rozpočtu 3. kola však počkejte až na chvíli, kdy ode mě dostanete e-mailem hodnocení 2. kola vašeho týmu - v rámci něj totiž obdržíte i upravenou tabulku rozpočtu.

                                                                                                                                        

 

 

Provozovatel portálu a soutěže:

PARTNEŘI SOUTĚŽE:

 
      
 
       
 
     
 
    
 
 
 

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI:

                     

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode