Úkol č. 11: INVESTICE A PASIVNÍ PŘÍJEM

Kromě příjmů a výdajů můžeme ještě v rozpočtu rozlišit třetí část, kterou jsou INVESTICE.

INVESTICE jsou výdaje, které nejsou určeny na přímou spotřebu, ale doufáme, že nám v budoucnu přinesou zisk, pasivní příjem či jiný užitek. Bývají dlouhodobé, většinou investujeme v horizontu alespoň 5 let. Produkty, které si v rámci investic pořizujeme, mají nižší likviditu (tj. dostupnost peněz, které v nich máme), a proto mohou přinášet vyšší zhodnocení, než např. běžný nebo spořicí účet. Vyšší výnos v sobě ale také nese vyšší riziko. Díky investicím si tvoříme dlouhodobou finanční rezervu.

Víte, co je to PASIVNÍ PŘÍJEM? Je to pravidelný příjem, pro nějž již nemusíme vynakládat aktivitu, a přesto nám chodí (pro jeho získání je však většinou potřeba vynaložit určitou aktivitu na začátku)jedná se např. o nájem z nemovitostí, úroky z finančních investic či podíly na zisku firmy.

Investice můžeme rozdělit na pravidelné – na ty se zaměříme nyní – a jednorázové, ty budete moci uskutečnit v rámci posledního úkolu.

Tip: Přečtěte si více o tom, jak investovat ve správný čas a na správném místě a splňte část bonusového úkolu č. 3.

CÍL

ROZHODNĚTE SE, KOLIK PENĚZ BUDETE PRAVIDELNĚ KAŽDÝ MĚSÍC INVESTOVAT.

  • Chechtáky získáte za investovanou částku – získáte 1 chechták za každých započatých 5 % z počáteční rezervy vaší rodiny, minimální investovaná částka je však 500 Kč. Pokud je tedy kupříkladu vaše počáteční rezerva 50 000 Kč, 1 chechták dostanete při investování min. 500 Kč, 2 chechtáky dostanete za investování 2501 Kč a více, atd.

Dobrovolný úkol:

  • Popište, o jakou konkrétní investici se jedná, jaký druh výnosu z ní podle vás plyne, jak velký výnos předpokládáte a v jakém časovém horizontu.
  • Pakliže vaše investice ponese pasivní příjem, získáte za ni dvojnásobný počet chechtáků!

JAK

  • Zvolenou částku zaneste přímo do tabulky s rozpočtem, kterou mi na konci tohoto kola budete posílat. V tabulce je v sekci Investice řádek „Pravidelné investice“.
  • Případný popis konkrétních investic mi zašlete na soutěžní mail soutez.fgds@gmail.com společně s rozpočtem a dalšími výstupy 3. kola.

SPECIFICKÉ UDÁLOSTI – PASIVNÍ PŘÍJEM

V rámci hodnocení 2. kola hry jste obdrželi také informace o specifických událostech (týkajících se majetku), které vám přinesly pasivní příjem. Nezapomeňte je zahrnout do rozpočtu. Pokud jste žádnou informaci nedostali, znamená to, že jste si nejspíše v předchozích kolech nevybrali takové položky, které by s sebou specifické události nesly. V případě pochybností, zda jste pasivní příjem získali či nikoliv, mi napište.

 

  • POKRAČUJTE NA ÚKOL Č. 12: SESTAVENÍ ROZPOČTU + CO SE ZBYLOU FINANČNÍ REZERVOU

Provozovatel portálu a soutěže:

PARTNEŘI SOUTĚŽE:

 
      
 
       
 
     
 
    
 
 
 

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI:

                     

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode