Úkol č. 7: SESTAVENÍ ROZPOČTU

Nyní přichází chvíle, kdy sestavíte svůj osobní rozpočet, tentokrát již NA CELÝ ROK.

Jak na to?

Tabulka pro sestavení rozpočtu jste obdrželi v rámci hodnocení 1. kola. Položky nyní vkládejte na list „Roční rozpočet“. Zde je postup sestavení ročního rozpočtu:

  • Na straně PŘÍJMŮ zahrnete jak své pravidelné příjmy, tak přivýdělky. Pravidelné příjmy se vám zkopírovaly z listu měsíčního rozpočtu, nezapomeňte je ale nakopírovat do všech měsíců roku. Nesmíme zapomenout také na počáteční finanční rezervu (tu již máte v tabulce s rozpočtem také předvyplněnou).
  • Na straně VÝDAJŮ zanesete do rozpočtu všechny výdaje, které jste si vybrali (v předchozím úkolu č. 6) – jak pravidelné, ty se budou opakovat každý měsíc (pokud není interval delší), tak jednorázové. Výdaje zaneste po jednotlivých položkách, ne celkovou sumou.
  • Výdaje na jídlo a bydlení se vám do tabulky ročního rozpočtu automaticky kopírují z listu „Měsíční rozpočet“. Obojí patří mezi pravidelné výdaje, ačkoliv u jídla se částka může každý měsíc měnit. Pro zjednodušení počítáme, že za jídlo utratíte každý měsíc stejně.

Na konci roku musíte mít rozpočet minimálně vyrovnaný, tzn. příjmy = výdaje, resp. v tabulce v řádku „CASHFLOW (finanční rezerva)“ musí být číslo větší nebo rovno 0. Čím vytvoříte větší finanční rezervu (tzn. čím bude toto číslo větší), tím můžete dosáhnout lepšího umístění ve finančním žebříčku.

Půjčka

Důležité je také sledovat (hospodářský) výsledek v každém měsíci (řádek „MĚSÍČNÍ VÝSLEDEK“). Pokud skončíte v mínusu, musíte si v daném měsíci vzít půjčku a započítat úrok po zbytek roku nebo do splacení (půjčku můžete předčasně splatit bez dalších poplatků).

Půjčit si můžete maximálně 50 000 Kč s ročním úrokem 15 % (v tomto případě se pro zjednodušení úrok = RPSN).

Tip: Najděte na portále Desatero odpovědného zadlužování a pojem RPSN a splňte bonusový úkol č. 3.

 

Co se zbylou finanční rezervou?

Během roku jste tvořili finanční rezervu, tedy zbyly vám určité peníze, které jste neutratili, nevydali na žádné výdaje. Nyní se můžete rozhodnout, co s těmito penězi uděláte. Můžete si koupit další (nové) věci do domácnosti, jet na dovolenou, peníze investovat nebo cokoliv jiného, co vás napadne.

Napište mi, jak se zbylými penězi naložíte – můžete zvolit i více věcí. 

Jak na to?

Zbylé peníze (finanční rezervu) najdete na listě „Roční rozpočet“ v buňce P5. Tuto částku můžete buď celou použít na 1 účel, nebo ji rozložit na menší částky pro více účelů. Sepište, jakou částku vynaložíte pro jaký účel a pošlete mi to společně s rozpočtem a ostatními úkoly na soutez.fgds@gmail.com. Čím podrobnější popis bude, tím více za něj získáte chechtáků. Pokud zvolíte způsob(y), které vám v budoucnu přinesou užitek, získáte další chechtáky navíc.

Provozovatel portálu a soutěže:

PARTNEŘI SOUTĚŽE:

 
 
 
      
    
 
   
 
 
 
    
 
 
 

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI:

                     

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode