Úkol č. 4: MĚSÍČNÍ OSOBNÍ ROZPOČET

Jak už možná víte, osobní (a potažmo i rodinný) rozpočet má 2 základní části –  PŘÍJMY a VÝDAJE . Ty mohou být vyrovnané nebo je jedna strana vyšší. Pokud jsou vyšší příjmy, je to dobré – zbývá nám nějaká finanční rezerva. Pokud jsou ale výdaje vyšší než příjmy, není to dobrý stav – musíme pak přemýšlet o tom, jak tento stav napravit, aby byly příjmy a výdaje alespoň vyrovnané. Je několik cest:

  • Snížit výdaje
  • Zvýšit příjmy – např. dalším přivýdělkem apod. (takovou možnost budete mít v úkolu č. 5)
  • Vzít si půjčku (a tím zvýšit příjmy) – krátkodobě vám tato možnost může pomoci, dávejte si ale velký pozor, na co a z jakého důvodu si půjčujete. Také je důležité vědět, že půjčka něco stojí – cena, kterou za ní zaplatíme, se nazývá „úrok“.

 

Nyní si zkusíte sestavit jednoduchý měsíční rozpočet, abyste pochopili základní principy sestavování rozpočtu.


Jak na to?

Tabulku pro sestavení rozpočtu si můžete stáhnout ZDE:

Rozpocet.xlsx

Rozpocet_staryExcel.xls

Rozpocet_Open.ods

Příjem, finanční rezervu a všechny položky, které jste si v předchozích úkolech vybrali, zaneste do tabulky na 1. list „Měsíční rozpočet“ a sestavte si tak jednoduchý MĚSÍČNÍ rozpočet.

Pozn. K výdajům za jídlo: částku, která vám vyšla za jídlo na týden, vynásobte 4 (pro zjednodušení počítáme, že měsíc má 4 týdny) a zaneste ji do rozpočtu jako jednu položku „Jídlo“. Popř. zaneste takovou částku, která vám vyšla, jestliže jste zohledňovali položky, které jste koupili 1x na celý měsíc apod.

 

Pokračujte k ÚKOLU č. 5

Kontakt

yourchance, o.p.s.
Argentinská 38
170 00 Praha 7

+420 603 284 505

 

Další projekty yourchance, o.p.s.:

Zajímavé knížky z oblasti finanční gramotnosti a osobního rozvoje najdete v E-SHOPU YOURCHANCE.

Partneři projektu:

 

yourchance o.p.s. © 2016 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode